Reagovanja na usvajanje Nacrta srpske rezolucije u UN

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Okt.2008, 20:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Reagovanja na usvajanje Nacrta srpske rezolucije u UN

NJUJORK - Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić ocenio je, u završnom obraćanju Generalnoj skupštini UN posle glasanja o nacrtu rezolucije Srbije da je danas "veliki dan za međunarodno pravo". Svoje stavove o usvajanju rezolucije izneli su brojni srpski političari ali i premijer Kosova Hašim Tači.

"Ovo je veliki dan za međunarodno pravo. Zahvalni što nam je omogućeno da uputimo zahtev za savetodavno mišljenje Međunarodnom sudu pravde", rekao >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je Jeremić na kraju sednice Generalne skupštine.

"Hvala državama koje su pokazale solidarnost sa ovom akciojom, koja je po našem mišljenju u samoj suštini međunarodnog poretka i Povelje UN", dodao je Jeremić, izrazivši nadu da će se saradnja pitanju budućeg statusa Kosova nastaviti.

Cvetković: Očekujem da se smanje tenzije

Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković izrazio je danas zadovoljstvo usvajanjem rezolucije Srbije u Generalnoj skupštini UN i ocenio da je to još jedna potvrda da je diplomatska inicijativa Vlade Srbije pokazala uspeh.

"Na taj način je Srbija, kao mala zemlja, došla u samu žižu svetskih diplomatskim događanja", istakao je premijer.

Cvetković je, u izjavi dostavljenioj Tanjugu, naveo da se posle ovakve odluke generalne skupštine UN može očekivati "da se smanje političke tenzije i da se stvari ubuduće rešavaju u daleko mirnijoj atmosferi".

"Mi smo veoma zadovoljni što se pokazalo da naši napori nisu bili uzaludni, već da su od međunarodne zajednice prihvaćeni kao legitimni i logični", rekao je predsednik Vlade Srbije.

Prema njegovim rečima, glasanjem za rezoluciju većina zemalja je pokazala da je reč o slučaju koji zaslužuje da bude razmatran od strane Međunarodnog suda pravde.

"To istovremeno znači da ukoliko neka zemlja odluči da prizna nezavisnost Kosova i Metohije nakon ove odluke, to može da se tumači i kao nedavanje značaja ulozi koju Međunarodni sud pravde ima u konkretnom slučaju", zaključio je Cvetković.

Đukić-Dejanović: Pozitivna diplomatska aktivnost Srbije

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović ocenila je da je današnje izjašnjavanje u Generalnoj skupštini UN odraz pozitivne diplomatske aktivnosti Srbije.

"Tek nam predstoje dalji koraci kako bi se izborili da se međunarodno pravo poštuje i na Balkanu", rekla je Đukić-Dejanović novinarima u Skupštini Srbije.

Generalna skupština UN usvojila je danas Rezoluciju kojom se od Međunarodnog suda pravde traži savetodavno mišljenje o zakonitosti proglašenja nezavisnosti Kosova.

Kolundžija: diplomatska pobeda Srbije u UN

Šef poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija ocenila je da današnja odluka Generalne skupštine UN da prihvati rezoluciju Srbije da zatraži savetodavno mišljenje od Međunarodnog suda pravde o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije predstavlja pobedu srpske diplomatije.

Usvajanje rezolucije u UN je dokaz da većina zemalja u svetu smatra da međunarodni poredak i pravo treba da imaju prednost, naglasila je Kolundžija u izjavi Tanjugu.

"Verujem da će Međunarodni sud pravde u skladu sa međunarodnim pravom doneti mišljenje koje će potvrditi stav Srbije da jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova nije bilo u skladu sa međunarodnim pravom i da će na taj način da se otvori prostor za nastavak traženja kompromisnog rešenja", zaključila je ona.

Bogdanović: Ishod glasanja u UN potvrda politike Srbije

Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović rekao je danas da je prihvatanje inicijative Srbije u Generalnoj skupštini UN potvrdilo "ispravnost borbe Srbije" za očuvanje Pokrajine i načina na koji se ta borba vodi.

"Usvajanje rezolucije potvrđuje da se većina zemalja zauzima za poštovanje međunarodnog prava. To je i potvrda ispravnosti mirne, diplomatske, političke borbe za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta koju Srbija sprovodi", rekao je Bogdanović za agenciju Beta.

"Zadovoljni smo što je, uprkos ogromnom pritisku koji je vršen sve vreme, a naročito je pojačan poslednjih dana, Srbija ipak dokazala da su na njenoj strani pravo i pravda", rekao je Bogdanović.

Prema njegovim rečima, ishod glasanja u UN doprineće tome da sve države koje su se do sada uzdržavale da priznaju nezavisnost Kosova sačekaju odluku suda kako bi njihova odluka bila u skladu sa međunarodnim pravom.

"Srbija će se i dalje zauzimati za pronalaženje mirnog rešenja i povratak za pregovarački sto kako bi se ovo veoma osetljivo pitanje rešilo na dobrobit svih građana, pre svega na Kosovu i Metohiji", rekao je Bogdanović.

Samardžić: Uspeh Srbije u UN, ali su tužbe efikasnije

Funkcioner Demokratske stranke Srbije (DSS) Slobodan Samardžić rekao je danas da se ne može omalovažavati uspeh inicijative Srbije u UN, ali da bi efikasnije rešenje ipak bila tužba protiv nekih zemalja koje su priznale Kosovo.

"I u najboljem slučaju - da Međunarodni sud pravde izda mišljenje koje je povoljno za Srbiju - to mišljenje je neobavezujuće i nema izvršni karakter na zemlje koje su priznale Kosovo, a ni na samo Kosovo", rekao je Samardžić za agenciju Beta.

Prema njegovim rečima, DŠ i dalje smatra da je velika šteta što nije podneta tužba protiv bar neke zemlje koja je priznala Kosovo.

"Razlika je u tome što bi tužba i presuda na osnovu nje imala krajnje jak efekat jer bi bila obavezujuća", rekao je Samardžić koji je bio ministar za Kosovo i Metohiju.

Na pitanje da li će usvajanje rezolucije zaustaviti proces priznavanja nezavisnosti Kosova, Samardžić je kazao da je taj proces "sam po sebi spor" i da je "iscrpen broj zemalja koje žele da priznaju" nezavisnost Prištine.

Samardžić je kazao da se još može očekivati da će SAD "završiti svoj pritisak" na Crnu Goru i Makedoniju, jer je Americi "psihološki važno da Kosovo priznaju susedi".

Ružić: Velika diplomatska pobeda Srbije

Potpredsednik Socijalističke partije Srbije (SPS) Branko Ružić ocenio je da je današnji ishod glasanja u Generalnoj skupštini UN velika diplomatska pobeda Srbije u očuvanju njenog teritorijalnog integriteta.

Ružić je novinarima u Skupštini Srbije rekao da očekuje i pozitivno savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu.

"Međunarodni sud pravde ima veliku specifičnu težinu tako da i savetodavno mišljenje može da opredeli mišljenje država koje deluju u sistemu UN, a to je 95 odsto zemalja sveta", kazao je Ružić.

Generalna skupština UN usvojila je danas Rezoluciju kojom se od Međunarodnog suda pravde traži savetodavno mišljenje o zakonitosti proglašenja nezavisnosti Kosova.

Tači: Nezavisnost Kosova je nepovratna

Premijer Kosova Hašim Tači je ocenio da inicijativa Srbije u Generalnoj skupštini UN nikako ne može da utiče na proces nezavisnost Kosova, jer se radi o pitanju koje je, prema njegovoj oceni, završeno i koje niko ne može da vrati nazad.

"Nezavisnost je završeno pitanje i na može nas od toga odvratiti nikakva incijativa Beograda, već samo neka natprirodna sila", rekao je Tači na sednici vlade, ističući da se u ovom trenutku iz Beograda ne mogu očekivati "dobre ideje", kada je Kosovo u pitanju.

Prema oceni Tačija, zvanični Beograd ovom incijativom "želi da prikrije zločin i genocid koji je izvršen na Kosovu, pošto je, prema njegovim rečima proces nezavisnosti Kosova nepovratan".

"Mi nastavljamo da sa najvećom ozbiljnošću radimo poštujući filozofiju regionalne saradnje, evroatlantskih integracija za prevazilaženje kriza i pitanja koja mogu biti za raspravu", kazao je Tači.

On smatra da je predlog Beograda "u skladu sa politikom prošlosti, koja je donela nasilje i genocid na Kosovu, kako bi se pogazila politička volja građana Kosova".

Tači je rekao da je Kosovo donelo "legitimnu odluku" da bude država i da se nastavlja sa priznavanjem Kosova od strane demokratskih država.

Tači je ocenio da je i jučerašnje priznavanje Kosova od strane Portugala najbolji dokaz da Srbija ne može da zaustavi proces priznanja nezavisnosti Kosova.

Todorović: Manje država će sada odlučiti da prizna Kosovo

Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorović izjavio je da će prihvatanje rezolucije Srbije u Generalnoj skupštini UN za posledicu imati smanjenje broja država koje će se odlučiti da priznaju nezavisnost Kosova.

"Pozdravljam svaku akciju i sve ono što eventualno može da doprinese da Srbija dođe do svojih legitimnih prava kada je u pitanju Kosovo i Metohija", rekao je Todorović agenciji Tanjug.

Todorovoć je ocenio da veliki broj država danas ozbiljno razmišlja da li da prizna nezavisnost Kosova, budući da širom sveta postoji oko 200 neuralgičnih tačaka gde bi se razni secesionistički pokreti mogli povesti za primerom Kosova.

Todorović je, međutim, izrazio rezervu kada je reč o formulaciji savetodavnog mišljenja koje će po zahtevu Generalne skupštine UN izneti Međunarodni sud pravde u Hagu. Prema njegovim rečima, postoji opasnost da u periodu do donošenja savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde izvestan broj država pod pritiskom SAD prizna nezavisnost Kosova.

"Pre svega tu mislim da Crnu Goru, Makedoniju, čak i i na neke od zemlja koje su glasale da Međunarodni sud da svoju ocenu", rekao je Todorović, i dodao da usvajanje rezolucije ne bi smelo da bude izgovor da Srbija ne posegne za diplomatskim merama protiv država koje su priznale nezavisnost Kosova.

Svilanović: Ozbiljan diplomatski uspeh Tadića i Jeremića

Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović izjavio je da je odluka Generalne

skupštine UN da od Međunarodnog suda pravde traži mišljenje o legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova ozbiljan uspeh predsednika Srbije Borisa Tadića i ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića.

"Mislim da u Vladi Srbije mogu da budu zadovoljni, jer su ispunili jedan deo obećanja, ali to će biti prazna pobeda ako se do kraja godine sa EU ne dogovori zajednička uloga Srbije i EU na Kosovu. Sada

je vreme da se dijalog intenzivira", rekao je Svilanović .

Janjić: Veliki uspeh srpske diplomatije

Srpska diplomatija je u Generalnoj skupštini UN odradila veliki, ozbiljan posao i postigla veliki uspeh, ocenio je večeras predsednik Foruma za etničke odnose Dušan Janjić.

Janjić je rekao da, uprkos rezultatu glasanja koji je bio manji od očekivanog, najveći broj udržanih zemalja je ostavio vreme celom procesu, doprinoseći i mogućnosti pomirenja i smanjivanju tenzija.

Glavno pitanje sada je, kaže Janjić, koliko će taj proces u Međunarodnom sudu trajati, budući da je reč o veoma samostalnoj instituciji koja na tome može da radi nekoliko nedelja, ali i nekoliko godina. Janjić očekuje da će ocena tog suda biti doneta na proleće mada će, kako je rekao, neke zemlje uticati na ubrzavanje, a neke na usporavanje tog procesa.

Što se, međutim, samog dometa ocene suda tiče, Janjić kaže da, iako je njegovo mišljenje ne obavezuje, ukoliko bude pozitivno zaustaviće ulazak Kosova u UN.

"Srpska diplomatija je svoj deo posla obavila i sada se to pitanje seli na teren vlade i parlamenta zbog očekivanja, pogotovo onih zemalja koje su bile uzdržane, da Srbija uspostavi saradnju sa misijom Euleksa na Kosovu", naveo je Janjić.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.