Izvor: Nezavisne Novine, 10.Feb.2015, 16:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dvije osobe preminule od H1N1 gripe
SARAJEVO - Prema informacijama koje je prikupio Zavod za javno zdravstvo Tuzlanskog Kantona, u proteklih 15 dana kod dvije preminule osobe potvrđeno je prisustvo H1N1 gripe.
Kako je za AA rekao Blaško Topalović, specijalista epidemiologije Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog Kantona brzi testovi potvrdili su da su dvije osobe preminule nakon što su oboljele od virusa H1N1 gripe.
„Potvrđeno je to i brzim >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << testom i PCR metodom u Sarajevu“, kazao je Topalović.
Govoreći o gripi H1N1 Topalović je istakao kako je nemoguće govoriti o generalnom broju zaraženih osoba na području Bosne i Hercegovine.
„Nemamo podataka koliko je osoba zaraženo. Možda ima još pozitivnih na virus H1N1“, govorio je specijalista epidemiologije Topalović.
Tvrdi i da su simptomi H1N1 gripe isti kao kod svake druge sezonske gripe.
„Isti su simptomi, uz kašalj, temperaturu, slabost, malaksalost, bolove u kostima, mišićima. Dakle, to je klasična klinička slika sezonske gripe“, zaključio je Topalović.
Nastavak na Nezavisne Novine...
U Tuzli dvije osobe preminule od H1N1 gripe
Izvor: SandzakPress.net, 10.Feb.2015
BiH – Simptomi ove gripe isti su kao kod svake druge sezonske gripe i nije poznato da li ima još slučajeva oboljelih u Bosni i Hercegovini. Prema informacijama koje je prikupio Zavod za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona, u proteklih 15 dana kod dvije preminule osobe potvrđeno je prisustvo H1N1...


