Drugi talas gripa neće biti opasniji od prvog

Izvor: Blic, Beta, Tanjug, 24.Nov.2009, 09:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Drugi talas gripa neće biti opasniji od prvog

Novi talas virusa A H1N1 može se očekivati već krajem nedelje i prema procenama epidemiologa, neće biti ništa jači od prethodnog. S druge strane, mutirana varijanta novog gripa koja se pojavila i u Evropi i u Srbiji ne bi trebalo da se pojavi pre naredne jeseni.

Dr Branislav Tiodorović, član radne grupe protiv pandemije, objašnjava da novi talas neće početi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << naglo.

- Postepeno će se povećavati broj obolelih, da bi negde oko Nove godine taj broj počeo da se smanjuje. S druge strane, to ne mora da bude tako jer je virus gripa inače nepredvidljiv - ističe dr Tiodorović.

U Srbiji je do sada potvrđeno 340 slučajeva obolevanja od novog gripa i registrovano 17 smrtnih ishoda. Na bolničkom lečenju su 542 osobe sa oboljenjima sličnim gripu, a 18 osoba je na respiratoru.

Kada nastupi novi talas, procenjuje se da će oboleti nekoliko desetina hiljada ljudi.

- Dobro ćemo pratiti oboljevanje kod predškolske i školske dece. Svaki Zavod za javno zdravlje na svojoj teritoriji će pratiti obolevanje među ovom populacijom. Zatvaranje škola i vrtića zavisiće od toga koliko dece nedostaje u kolektivu - kaže dr Tiodorović.

Mutacije novog virusa gripa do sada su uočene u Brazilu, Kini, Japanu, Meksiku, Ukrajini, SAD, Norveškoj i Britaniji. U bolnici u Velsu su zabeleženi i slučajevi prenosa mutacije novog gripa na druge ljude. Otpornost na „tamiflu" tokom terapije i ranije je primećena, ali ne i slučajevi prenošenja virusa među ljudima. Virus s mutacijom je osetljiv na antivirusne lekove „oseltamivir" i „relenca", a studije pokazuju da trenutno dostupna vakcina protiv svinjskog gripa pruža zaštitu. Pojedine osobe zaražene mutiranim virusom izlečene su s uspehom.

- Na jednoj aminokiselini došlo je do promena, ali to ne znači da se virus potpuno promenio, niti da je sada klinička slika teža. Moguće je da će virus sledeće godine promeniti svojstva - objašnjava dr Tiodorović.

Ipak, iako je virus u nekim slučajevima rezistentan na antivirusni lek „tamiflu", on neće biti povučen iz upotrebe u Srbiji, objašnjava dr Predrag Kon, predsednik Radne grupe. On kaže da se otpornost na lek pojavio samo u jednom slučaju u Velsu. Izolovano je 60 virusa koji su rezistentni na „tamiflu", a ima na hiljade slučajeva u kojima je baš „tamiflu" pomogao. Međutim, postoji rezervni lek „relenca", koji se takođe može primenjivati, ističe Kon.

Prema njegovim rečima, zbog ovakvih slučajeva se i obavlja nadzor, pa je i Srbija uključena u evropski sistem nadzora, upravo da bi imala pravovremene informacije.

- Neprekidno se prati rezistencija na lekove protiv novog gripa, ali to se do sada nije desilo - kaže dr Kon.

Deda Mrazovi obavezno na vakcinaciju

Zdravstveni zvaničnici u Mađarskoj saopštili su da bi Deda Mrazovi trebalo da se vakcinišu protiv virusa novog gripa i izbegavaju da se ljube i rukuju s decom. U preporuci objavljenoj na sajtu tokom vikenda vlasti ne zabranjuju tradicionalne aktivnosti Deda Mraza, ali upozoravaju na povećan rizik prenošenja zaraze, preneo je Rojters. Deda Mrazovima se preporučuje da se obavezno vakcinišu ako su stariji, debeli ili imaju hroničnu bolest, jer to znači da spadaju u rizičnu grupu.

Tanjug

Smrtni slučaj u Pančevu

Muškarac (43) iz okoline Pančeva umro je od posledica novog gripa.

- Sa Instituta „Torlak" dobijena je potvrda da je pacijent oboleo od virusa gripa A H1N1. On je prethodno bolovao od teških hroničnih oboljenja, te je i pored intenzivne terapije bolest završila smrću - rekao je zamenik direktora Zdravstvenog centra „Južni Banat" dr Dušan Stojić.

To je prvi smrtni slučaj u Pančevu od početka epidemije novog gripa.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

U Pančevu umro pacijent zaražen novim gripom

Izvor: Mondo, 23.Nov.2009, 15:30

Jedan muškarac iz okoline Pančeva umro je od posledica novog gripa, saopšteno je danas iz pančevačke bolnice.

Nastavak na Mondo...

Smrt pacijenta u Pančevu, treći slučaj u Vojvodini

Izvor: SrbijaNet.rs, 23.Nov.2009

Smrt pacijenta u pančevackoj bolinici, pedestetrogodišnjeg muškarca sa hroničnim oboljenjima i dokazanim prisustvom virusa novog gripa, treći je smrtni slučaj na području Vojvodine, saopštili su Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo i Radna grupa za praćenje pandemije. Na bolničkom lečenju...

Nastavak na SrbijaNet.rs...

I beba žrtva gripa

Izvor: Večernje novosti, 23.Nov.2009

U Srbiji osamnaestoro umrlo od virusa H1N1. Jednomesečno dete, koje je lečeno na Institutu za majku i dete u Beogradu i muškarac u Pančevu, podlegli bolesti

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.