Krčkaju kupus, glancaju trube

Izvor: Politika, 05.Avg.2008, 23:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Krčkaju kupus, glancaju trube

U Guči danas počinje 48. dragačevski sabor trubača, jedan od 15 najvećih festivala na svetu. – Za pet dana očekuje se 600.000 posetilaca

Guča Kod Spomenika trubaču u središtu Guče danas će u 10.00 sati odjeknuti trube, flighorne, tenori i goč iz orkestra meštanina Gorana Rankovića, čime će početi 48. dragačevski sabor. Mereno brojem posetilaca, ovaj najveći narodni skup u Srbiji >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << smestio se na listi 15 vodećih festivala u svetu uopšte.

Čast da otvori ovogodišnji Sabor pripala je Milutinu Mrkonjiću, ministru za infrastrukturu u Vladi Srbije, a domaćin će ponovo biti narodni poslanik Velimir Ilić. Predsednik Saborskog odbora i opštine Lučani, Slobodan Jolović, kaže da su dolazak na završnicu smotre najavili i drugi članovi srpske vlade, kojima će se pridružiti svita ambasadora iz Beograda.

Sabor je već davno postao društveni događaj prve vrste u nas – Vlada Srbije i ove godine je pokrovitelj – pa se priređivači smotre spremaju da za pet saborskih dana dočekaju 600.000 posetilaca. Većinu gostiju činiće običan svet, željan da čuje samouke velemajstore trube.

Kafanske tarife koje će dočekati toliko ljudstvo, ipak, još su polutajna. Predrag Broćić Dačo (73) drži najčuveniju krčmu u ovom delu Srbije i u dane Sabora obavezno zaradi, ali se pre toga peče na tihoj vatri.

– Ako odredim niske cene, ljute se ugostitelji koji su izdaleka došli i ovde podigli šatre, plativši najpre plac pa sve redom, što ja već imam. Ali, ukoliko podignem cene, onda nisam pošten prema svojim stalnim gostima koji ovde dolaze čitave godine – kaže Broćić.

Zato mu je najlakše da posao prepusti ćerki Danki Mudrinić (48) koja veli da će za vreme saborskih dana u Guči preslikati cene iz svog beogradskog lokala. To znači: sok od ceđenih pomorandži koštaće 200 dinara (u Guči je 70), pivo 150 ili 200 (60), rakija 180 (30), koka-kola 150 (60).

– Litar vina kod nas za vreme Sabora koštaće 650, a kompletan ručak, od predjela do orasnica, 850 dinara – reče Danka.

Konak košta, zavisno od broja sobnih kolega ili koleginica, između 4.000 i 6.600 dinara, dve sobe već je zakupio košarkaški trener iz Beograda, treću direktor iz Slovenije.

U dinar iste su cene i u novom, tek otvorenom, pansionu na ulazu u Guču, kojim gazduje rođak Broćića Miloš.

Naš drugi izvor po pitanju cenovnika bio je taksista iz Čačka i zavičajac iz Dragačeva, Dragan Jaćimović (47). Po prirodi svog zanata, „nije slušao, ali je čuo” kad su se drugi krčmari, koji drže šatre na Saboru, dogovarali sa čime da izađu pred narod. Na kraju su, veli on, odlučili da ćasa svadbarskog kupusa košta 300, pečenje 600 (prasetina) i 900 (jagnjeće) ili 800 i 1.200 dinara, kafa 100, pivo 150, žestina 200 dinara. Videćemo već danas koliko mu je pamćenje precizno.

Dakle, ove godine u Guči, sva je prilika, opet će Beograđanima da bude kao kod kuće. Preostalo je, još, samo da prevale 166 kilometara od srpske do trubačke prestonice. Beograđani su, decenijama već, najbrojniji gosti Sabora u dragačevskim brdima, a takvi su, reklo bi se, bili od početka. Na prvom Saboru u Guči, 14. oktobra 1961. godine, viđeno je šest automobila sa beogradskom registracijom, a to je bila jesen kada je glavni prevoznik u unutrašnjosti Srbije ipak i dalje bio konj.

Kolone vozila uliće se sada u Dragačevo i sa drugih strana. Iz Jagodine će, petu godinu uzastopce, prispeti karavan autobusa, dok su iz Rekovca najavljena četiri autobusa saborskih gostiju. Oni neće platiti punu kartu za posetu Saboru (koja košta 500 dinara) pošto je za kolektivne dolaske odobren popust od 20 odsto. Tim načinom dolaze jednodnevni gosti Sabora, „nemaju snage” za više.

– Ovde imamo šatri u kojima su postavljeni tepisi i ugrađeni klima uređaji, i imamo stalne goste koji ne žale da potroše veliki novac upravo u takvim gostionicama. Ali, ništa manje dragi nisu nam ni posetioci koji su prinuđeni da mere trošak svakog zalogaja. Zato ćemo, sledeće godine, opremiti posebnu šatru sa 2.000 stolica, sa obrokom od 200 dinara za sve kojima bi, inače, ovaj događaj bio nedostižan – priča Slobodan Jolović.

Predsednik Saborskog odbora u planovima i izjavama sve češće svraća još dalje, u 2010. godinu, planirajući da tadašnji, 50. sabor otvori predsednik Srbije i proglasi početak takmičenja za prvu trubu sveta:

– Taj sabor trajaće 30 dana, sa milion posetilaca i nadmetanjem trubača iz 15 država. Počev od Meksika...

Biće, dakle, „karamba, amigos”... Strancima je, inače, i ovaj, 48. sabor dovoljno privlačan, jer ih je već juče u Guči, dan uoči početka, bilo na sve strane.

Gvozden Otašević

---------------------------------------------------------------------

Pojačana kontrola policije

Čačak – Tokom 48. sabora trubača u Guči policija će pojačano kontrolisati saobraćaj na svim putevima koji vode ka ovom mestu, izjavio je juče načelnik čačanske saobraćajne policije Dragoslav Krdžić.

Krdžić je istakao i da će za vreme Sabora doći do izmene režima saobraćaja za teretna vozila sa prikolicom, odnosno tegljače sa poluprikolicom, jer oni će biti usmereni u pravcu Lučana, kako ne bi došlo do zastoja na regionalnom putu preko planine Jelica.

Fonet

--------------------------------------------------------------

Iz Jagodine stiže 90 autobusa

I ove godine Jagodinci će na finalu Sabora trubača u Guči biti najbrojniji. Kako je na jučerašnjoj konferenciji za novinare izjavio Petar Petrović, zamenik gradonačelnika ovog pomoravskog grada, u tradicionalnoj organizaciji i o trošku lokalne samouprave, put Guče će ove godine krenuti rekordnih 4.500 Jagodinaca, kako iz grada, tako i iz okolnih sela, a karavan će sačinjavati čak 90 autobusa. Kako je Petrović najavio, ovu nepreglednu kolonu obezbeđivaće vozila lokalne saobraćajne policije i jedno sanitetsko vozilo ovdašnjeg doma zdravlja.

R. M.

[objavljeno: 06/08/2008.]

Nastavak na Politika...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Počeo Dragačevski sabor trubača

Izvor: Kurir, 06.Avg.2008, 12:37

GUČA, 6. avgusta (Tanjug) - Dizanjem saborske zastave kod Spomenika trubaču u centru Guče i prigodnim besedama, ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić i njegov prethodnik, a sada domaćin sabora Velimić Ilić, otvorili su danas Dragačevski sabor trubača u Guči. Mrkonjić je istakao da je...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.