Šta će biti s vakcinama

Izvor: B92, 03.Nov.2010, 01:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta će biti s vakcinama

Beograd -- Još se ne zna gde će biti transportovano 600.000 neiskorišćenih doza vakcine protiv novog gripa na uništavanje.

Višak vakcine "fosetrija" protiv novog gripa moraće da se izveze u inostranstvo.

Uništavanje vakcina, zavisno gde i pod kojim uslovima budu transportovane, koštaće od 1,5 do četiri evra po kilogramu, ali to je ipak mali trošak u odnosu na oko 4,8 miliona evra koliko je već >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << izgubljeno na oko 600.000 neiskorišćenih doza, kojima je pre tri dana istekao rok upotrebe.

Nikakva konkretna odluka o daljoj sudbini "Novartisove" vakcine plaćene 799 dinara po dozi, zapravo, još nije doneta. Ali, u utorak je stupio na snagu novi Pravilnik o upravljanju medicinskim otpadom, prema kojem farmaceutski otpad ne može da se uništava u Srbiji.

Time je praktično razrešena dilema da li će višak vakcine biti uništen u "Torlaku", ili u inostranstvu, koja traje od zimus, kada je posle neuspele vakcinacije, za koju se odlučilo samo oko 150.000 ljudi, bilo jasno da će vakcine biti i za - bacanje.

Većina preostalih doza uskladištena je u "Torlaku". One se čuvaju u sistemu hladnog lanca.

"Čuvaćemo besplatno te vakcine dok se ne odluči šta će dalje biti sa njima", kaže Branislav Lazić, direktor "Torlaka". Kod nas je 394.500 doza.

Ostatak sad već bajatih vakcina je u domovima zdravlja i na drugim vakcinalnim punktovima. One bi sve trebalo da se prikupe na jedno mesto i obeleže.

"Čekamo instrukcije Ministarstva zdravlja za njihov tretman, a nije neophodna nikakva žurba jer su uskladištene po sistemu hladnog lanca i mogu dugo da stoje besplatno i bezbedno, kao i sav drugi farmaceutski otpad", rekla je Sandra Čeri, portparol "Torlaka".

Vakcine mogu da se uništavaju samo u specijalnim spalionicama, a farmaceutski otpad iz Srbije se obično izvozi u Mađarsku ili Austriju.

"Farmaceutski i hemijski otpad se od 2005. godine izvozi u zemlje EU koje poseduju insineratore, u kojima se otpad uništava na temperaturama većim od 800C", kaže Aleksandar Tucović iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije.

"Agencija dobija sertifikat da je otpad uništen u ovlašćenom postrojenju".

Dr Branislav Lazić kaže da su zajedno sa ambalažom i velikim kutijama 394.500 doza vakcine skladištenih u hladnjačama „Torlaka" teške između 550 i 600 kilograma. Ako se ta računica primeni na ukupan višak vakcine od 600.000 doza uništavanje u inostranstvu moglo bi da košta od 1.350 do 3.600 evra.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.