Školarci okupirali kreativne radionice

Izvor: Politika, 08.Jan.2010, 02:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Školarci okupirali kreativne radionice

Zaljubljeni u slikarstvo, crtanje, grafiku, strip, karikaturu, ples, pantomimu, glumu, književnost... – U ponedeljak se vraćaju sa raspusta

Da bi stekli znanje i oprobali se u oblastima koje su im interesantne a koje ne nudi redovan školski program, osnovci i srednjoškolci okupirali su kreativne radionice. Uprkos preporuci stručnjaka da zbog novog gripa za vreme zimskog raspusta ostanu kod kuće, učenici hitaju >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << u klupe osmoletki, kulturne i sportske centre, gde se organizuju raznovrsni fakultativni tečajevi.

Pojedinima je najinteresantnije slikarstvo. Dvadesetak devojčica i dečaka u Osnovnoj školi „Drinka Pavlović” belinu platna prekrivaju vešto baratajući četkicom natopljenom uljanim bojama. Da osećanja izraze crtežom uče njihovi vršnjaci u galeriji Studentskog kulturnog centra. Zaljubljeni u glumu, iz časa u čas otkrivaju kako nastaje pozorišna predstava u zemunskoj osmoletki „Branko Pešić”.

U brojnim radionicama širom grada školarci su otkrili nove hobije. Pronašli su zadovoljstvo u oslikavanju ikona specijalnim pigmentima na drvenim pločama. Prijemčivi su im i grafika, strip, karikatura. Privlače ih i umetnost lepog pisanja, slikanja na staklu, sastavljanja mozaika. Uživaju u grnčarskom zanatu, ali i mnogim drugim gotovo zaboravljenim radinostima poput makramea, pletenja, veza i izrade liciderskih ukrasa.

Čim grane sunce i dune povoljan vetar đaci će se uveriti da li mogu da lete papirni avioni koje prave na kursu aviomodelarstva u Osnovnoj školi „Skadarlija”. Nisu odoleli ni školi pantomime i glume „Muzika tišine” u plesnom centru u Resavskoj ulici. Devojčice otkrivaju kako da postanu devojke od stila u školi koja nosi taj naziv. Stručnjaci „Lejdi” centra u Ulici prote Mateje podučavaju klinceze o osnovnim načelima bontona i javnog nastupa, o internet komunikaciji, nezi lica i tela, modnim detaljima, zdravoj ishrani. Mladi privrženi pisanoj reči i kulturnom nasleđu uživaju u šetnji centrom grada u pratnji vodiča. U obilasku pod imenom „Književni vodič kroz Beograd” planirano je da do subote svakodnevno ulicama Starog grada prate tragove velikana ovdašnje književnosti – Dositeja Obradovića, Branislava Nušića, Iva Andrića i Danila Kiša.

I mnoge druge vannastavne aktivnosti na raspolaganju su đacima do kraja nedelje. Učenici se u ponedeljak sa raspusta vraćaju u školu. Čeka ih zaključivanje ocena i kraj prvog polugodišta. Ali do tada nije na odmet da pogledaju program termina i mesta održavanja besplatnih radionica na internet adresi www.beograd.rs, jer pojedine će trajati i kad se raspust završi.

M. Simić

[objavljeno: 08/01/2010]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.