Novi grip i kriza zatvaraju igraonice

Izvor: Blic, 05.Jan.2010, 12:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novi grip i kriza zatvaraju igraonice

Ekonomska kriza, a zatim i proglašenje epidemije gripa smanjili su broj mališana u dečjim igraonicama. U poslednja dva meseca unapred zakazani rođendani su otkazivani, a dece u dnevnim boravcima gotovo i da nema. Zbog toga veliki broj popularnih igraonica je zatvoren, dok ostali kažu da će pokušati da „pobede“ grip i opstanu bar do proleća.

- Ekonomska kriza je itekako uticala na naš rad. Broj rođendana je iz meseca u mesec bivao sve manji, ali smo uspevali >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << nekako da guramo. Situacija se stabilizovala u septembru i oktobru kada je čak počeo da raste broj proslava. Krajem oktobra imali smo i dosta rezervacija za novembar, ali je onda počela sezona gripa koja nas je uništila. Otkazivane su rezervacije, nema rođendana, a u dnevni boravak niko ne dolazi. Prođe po nekoliko dana, a da niko ne uđe na vrata. Tek svaki treći dan zazvoni telefon. Ipak, imamo neke rezervacije za kraj januara, pa se nadamo da će i ova kriza proći - priča Cica, vlasnica igraonice „Besna glista".

Igraonice koje su proteklih godina otvarane na svakom ćošku nudeći zabavu mališanima, kao i prostor za proslavu dečjih rođendana, poslednjih nekoliko meseci gotovo da nemaju posetioce. Veliki broj je i zatvoren, posle višemesečnog poslovanja „sa minusom". U posebno teškoj situaciji su oni koji plaćaju zakup za prostor koji koriste.

- Ne znam šta da vam kažem, kriza nas je načela, a grip dotukao. Mi koji plaćamo kiriju, teško sastavljamo kraj s krajem. Poslednja dva meseca su bila jako loša. Pokušavali smo sve da privučemo klijente, ali roditelji jednostavno nemaju para. Pokušaćemo da izdržimo do proleća, pa ćemo videti šta dalje. Dok smo na nekoj nuli trudićemo se, ali ako budemo poslovali sa velikim gubicima onda nema svrhe raditi - objašnjava Milan Nikolić, vlasnik igraonice „Afrika".

U nešto boljem položaju su oni koji su igraonice otvorili u stambenim kvartovima, jer deca nemaju gde da se igraju i po navici dolaze tu. Ipak, i sami priznaju da su morali da smanje cene boravka, ali da je manjak dece primetan.

- Dugo poslujemo i mislim da smo među prvima otvorili igraonicu, tako da nas ljudi već znaju. Okruženi smo zgradama, pa smo cele godine imali posla jer roditelji nemaju gde deci da organizuju proslave zbog skučenih stanova. Ipak, ne mogu reći da sam zadovoljna, ali kad čujem koliko njih je zatvorilo lokale neću da se žalim. Jedna moja prijateljica, morala je da zatvori objekat jer nije mogla da zaradi ni za kiriju, a kamoli za platu. Znam mnoge koji su se žalili da po ceo mesec nisu imali ni tri rođendana - ističe Jelena Kraš, vlasnica igraonice „Žuća".

Proslave koštaju

od 4.000 dinara

Izbor igraonica u kojima najmlađi Beograđani mogu proslaviti rođendan ili provesti dan je veliki. Registrovano ih je više od sto, proslava rođendana košta od 4.000 do 20.000 dinara dok za dnevne aktivnosti treba izdvojiti od 100 do 500 dinara. Najveći broj rođendaonica nalazi se u Novom Beogradu i strogom centru grada, dok je ponuda prostora za dečja slavlja znatno manja na Paliluli, Čukarici, Surčinu i Zemunu.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.