Najgori talas u februaru

Izvor: S media, 21.Dec.2009, 11:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najgori talas u februaru

Najveći talas zaraze svinjskim gripom počeće u drugoj polovini januara. Širenje virusa će svoj maksimum dostići u februaru, kaže predsednik Radne grupe za pandemiju dr Predrag Kon.

Kon tvrdi da će najveći talas epidemije početi krajem januara i da je zato važno da se što više ljudi hitno vakciniše protiv gripa.

On upozorava da se može desiti da veliki talas počne i ranije, zbog čega je >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << važno da se u što kraćem roku vakciniše što veći broj ljudi.

Kon kaže da druga faza razvoja epidemije još traje i da nije dostigla svoj vrhunac.

"Poslednji podaci pokazuju da se još povećava broj obolelih. Zapravo, sve do petka je bio porast. Moguće je da će to stanje još malo da se nastavi, jer oni koji su bili u inkubaciji, a tu mislim pre svega na decu, mogu da obole i u toku ove nedelje. Rezultate prevremenog zatvaranja škola praktično ćemo videti tek sledeće nedelje", objasnio je Kon.

On je podsetio da milionska vakcinacija, osim što štiti, sprečava smrtne ishode kod više stotina ljudi. Tako se ublažavaju i najteže dve nedelje koje se očekuju u februaru.

"Trebalo bi ohrabriti zdravstvene radnike pred veliki talas koji, po prirodnom procesu na našoj teritoriji, dolazi u drugoj polovini januara, a maksimum dostiže u februaru ili martu. A upravo su najteže te dve nedelje, kada se nalazimo u maksimumu. Zato sada ovom akcijom pokušavamo da ublažimo posledice koliko je god moguće", rekao je Kon.

Protiv novog virusa gripa A (H1N1) danas bi trebalo da se vakcinišu premijer Srbije Mirko Cvetković i ostali članovi Vlade. Oni će, kako Preš saznaje, biti vakcinisani u Vladi Srbije, gde će doći mobilna ekipa Zavoda za javno zdravlje Beograd.

Osim premijera, zasad je sigurno da će se od novog gripa zaštititi i ministri - Saša Dragin, Oliver Dulić i Svetozar Čiplić.

Već sutra, u Domu Narodne skupštine Srbije, na Trgu Nikole Pašića, moći će da se vakcinišu poslanici republičkog parlamenta i zaposlenih u toj instituciji. Za sada se od 250 poslanika prijavilo samo 56 za ovu zaštitu.

U Srbiji je novi grip zvanično potvrđen kod 506 građana, a od njega je umrlo 38 osoba. Trenutno se na bolničkom lečenju nalazi 658 pacijenata, od kojih je 19 na respiratoru.

Prošlog četvrtka je počela vakcinacija protiv novog gripa, koja se sprovodi na 1.127 punktova u zemlji.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.