Izvor: S media, 11.Jun.2009, 20:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Na Univerzijadi će se poštovati mere SZO
Predsednik Izvršnog komiteta Univerzijade Nebojša Ilić izjavio da će organizatori Univerzijade poštovati sve mere koje su u vezi sa proglašenjem pandemije novog gripa budu predložile nadležne zdravstvene institucije.
On je rekao da Svetska univerzitetska federacija saradjuje sa Radnom grupom za Primenu plana aktivnosti pre i posle pandemije gripa i sa institucijama zaduženim za zadravsvenu zaštitu. >> Pročitaj celu vest na sajtu S media <<
"Oni donose mere koje ćemo mi poštovati. Mi kao organizatori nismo nadlezni da donosimo bilo kakve mere", kazao je Ilić.
Univerzijada na kojoj će učestvovati više od 10.000 sportista biće održana u Beogradu od 1. do 12. jula.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je danas pandemiju novog gripa tipa A, H1N1, zbog velikog porasta broja obolelih, posebno u Australiji, gde je više od 1.200 osoba zaraženo virusom ove bolesti.
Do sada je registrovano 25.288 slučajeva zaraženih virusom novog gripa, od kojeg je umrlo 139 ljudi u 173 zemlje.
Epidemiolog Predrag Kon izjavio je danas da Srbija mora da prilagodi svoj zdravstveni sistem uslovima pandemije novog gripa.
Kon je agenciji Beta kazao da u Srbiji nema novog gripa, ali da je situacija preteća i da postoji velika verovatnoća da se pandemijski talas dogodi tokom jeseni i zime.
SZO je već objavila da ne želi preterane mere poput zatvaranja granica i ograničenja putovanja, jer to, kako procenjuje, nije ni nužno ni korisno.
Prethodna pandemija gripa proglašena je pre punih 40 godina, a radilo se o virusu koji je potekao iz Hongkonga a koji je širom sveta odneo gotovo dva miliona života.










