NOVARTIS PODVALIO SRBIJI SA VAKCINAMA

Izvor: Kurir, 04.Avg.2010, 10:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"NOVARTIS" PODVALIO SRBIJI SA VAKCINAMA

BEOGRAD - U strahu je najbolja zarada! Da je bilo mnogo propusta u nabavci tri miliona vakcina protiv svinjskog gripa, ukupne vrednosti 26 miliona, potvrđuju indirektno i u Agenciji za lekove, koja je vakcinu „focetrija“ pustila u upotrebu na predlog Ministarstva zdravlja, iako nije postojala potpuna dokumentacija

BEOGRAD - U strahu je najbolja zarada!

Da je bilo mnogo propusta u nabavci tri miliona vakcina protiv svinjskog >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << gripa, ukupne vrednosti 26 miliona, potvrđuju indirektno i u Agenciji za lekove, koja je vakcinu „focetrija“ pustila u upotrebu na predlog Ministarstva zdravlja, iako nije postojala potpuna dokumentacija. Kurir je saznao da je „Novartisu“ na tenderu falio „modul 1“, najvažniji dokument koji sadrži kompletan istorijat vakcine, od ideje do proizvodnje.

U Agenciji su odbili da daju izjave o tenderskoj dokumentaciji, ali su potvrdili da su privremenu dozvolu izdali decembra prošle godine na zahtev firme „De-Ta-P“, i to na predlog Ministarstva zdravlja. Iz Agencije napominju da je privremena dozvola za stavljanje u promet vakcine „focetrija“ izdata za period dok je na snazi Naredba o proglašavanju pojave epidemije zarazne bolesti. U Agenciji kažu da su tražili potpunu dokumentaciju, ali nisu rekli da li su je dobili.

Da nisu bila čista posla u ovoj milionskoj nabavci vakcina, potvrđuje i član Radne grupe za pandemiju, epidemiolog dr Branislav Tiodorović. On kaže da ne zna da li je pokrenuta istraga o nameštanju tendera za vakcine, ali da je tačno da su postojali propusti.

- Istina je da „Novartis“ nije dostavio kompletnu dokumentaciju i da ju je naknadno dostavljao, ali su, ipak, u odnosu na ostale imali mnogo više. Jedina opcija nam je bila da prihvatimo njih, u suprotnom, vakcine ne bismo ni nabavili. Predstavnici „Novartisa“ su tvrdili da ćemo vakcine dobiti po ekskluzivnoj, najnižoj ceni u odnosu na sve u regionu. Ispostavilo se, međutim, da su to bile samo trgovačke priče - kaže Tiodorović.

On tvrdi da je iznenađen informacijom da je „Novartisu“ na tenderu nedostajao „modul 1“.

- Nisam mogao da imam uvid u to da li je dokumentacija bila kompletna ili ne jer su epidemiolozi bili zaduženi samo za stručni deo. Za sve pravne i ekonomske poslove odgovorni su pravnici iz Fonda zdravstva.

Ekipa Kurira

Mogući put vakcina

Kineski proizvođač

„Džeiđang ciđanjan“

(proizvodi vakcine za

3,8 evra po komadu)

„Novartis“

(kupuje kineskog

proizvođača)

Imunološki

zavod u Zagrebu

(kupuje od „Novartisa“

za 6,5 evra)

„De-Ta-P“

(preuzima od

Imunološkog zavoda)

„Jugohemija“

(preuzima od firme

„De-Ta-P“)

RZZO

(kupuje od „Jugohemije“

za 8,4 evra po komadu)

Ministarstvo zdravlja: Tender nije naša stvar

U Ministarstvu zdravlja nisu upoznati sa činjenicom da je SBPOK pokrenuo istragu o nabavci vakcina protiv svinjskog gripa.

- Što se tiče svih drugih pitanja, neophodno je da se obrate Republičkom zavodu zdravstvenog osiguranja, koji je sprovodio postupke javnih nabavki vakcina i vlasnik je celokupne dokumentacije o sprovedenim nabavkama - kažu oni.

Oni su potvrdili da su uputili predlog Agenciji za lekove da se „Novartisu“ izda dozvola iako nisu imali kompletnu dokumentaciju, ali da je konačnu odluku doneo RZZO.

- Mi možemo da predložimo, ali odluka je bila na RZZO i Institutu „Batut“, koji su se bavili nabavkom i distribucijom lekova. Naime, „Batut“ je izračunao koliko je doza leka bilo potrebno, a RZZO je organizovao nabavku - rekla nam je Ivana Lukić, portparol Ministarstva.

Dobili kineske vakcine?

Na tenderu za nabavku vakcina, pored „Jugohemije“, javio se i Torlak, i to sa ponudom od 3,8 evra po vakcini. On je odbijen jer „Džeiđang ciđanjan“, kineski proizvođač vakcina, nema dozvolu za prodaju u Evropi. Međutim, „Novartis“ je ubrzo posle toga kupio ovu kinesku kompaniju, pa se tada sumnjalo da je Srbija na kraju dobila kineske vakcine, ali po mnogo višoj ceni. Izvor Kurira kaže da bi upravo taj dokument koji „Novartis“ nije imao na tenderu potvrdio odakle vakcine potiču.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.