EPIDEMIJU KORONE NAJČEŠĆE POREDE SA JEZIVIM ŠPANSKIM GRIPOM: Imao je tri talasa, a treći je bio NAJSMRTONOSNIJI

Izvor: SrbijaDanas.com, 22.Jul.2020, 07:49

EPIDEMIJU KORONE NAJČEŠĆE POREDE SA JEZIVIM ŠPANSKIM GRIPOM: Imao je tri talasa, a treći je bio NAJSMRTONOSNIJI

Iako se novi nalet korona virusa različito naziva, te ga neki smatraju "trećim pikom prvog talasa", a neki drugim talasom, činjenica je da je nemilosrdan i da odnosi više života nego tokom proleća.

Trenutnu pandemiju najčešće porede sa španskom groznicom, a ona je upravo u drugom talasu i odnela najviše života, kao što je sada slučaj i sa virusom našeg doba. Zbog čega je tako?

Španska >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << groznica ili španski grip pojavila se tokom poslednje godine Prvog svetskog rata, u proleće 1918. godine. Delovala je u tri talasa i odnela na desetine miliona života zbog čega se smatra jednom od najsmrtonosnijih pandemija ikada.

Drugi talas španskog gripa je onaj koji je pokosio najveći broj svetskog stanovništva. Tokom nekoliko jesenjih meseci 1918. godine, pred okončanje Velikog rata, ovaj virus je za razliku od prvog prolećnog naleta postao masovni ubica. Oktobar je ostao upamćen kao najpogubniji mesec.

Nekoliko je razloga zbog kojih je baš u ovom periodu zabeleženo najviše žrtava ove pošasti. Pojedini stručnjaci smatraju da jednostavno medicina u to vreme nije bila dovoljno razvijena kako bi se stvorila spasonosna vakcina. Sve do tridesetih godina prošlog veka nije bilo moguće kroz mikroskop videti nešto što je toliko sitnih dimenzija.

Osim toga, ni zdravstveni sistem nije bio sposoban da u tom periodu uspostavi karantin. Svedoci smo da, kada je tokom proleća ove 2020. godine bio na snazi u većem delu sveta, i virus se manje širio. Treba imati u vidu i da je 102 godine ranije, tokom epidemije španske groznice, celo čovečanstvo bilo u ratu, te je možda i potencijalni rizik sa ratnim planovima igrao ulogu u toj odluci.

Ipak, ono što se tokom septembra i oktobra 1918. godine bez sumnje dešavalo jeste povlačenje pojedinih trupa koje su i virus raznele dalje. Naime, već krajem avgusta su vojni brodovi napustili engleski lučki grad nesvesni da sa sobom nose smrtonosni virus. Kako su ti brodovi stigli u gradove u Francuskoj, SAD, Južnoj Africi, počeo je drugi talas pandemije.

I upravo neposredno nakon toga, stopa smrtnosti je eskalirala. Samo u SAD, 195.000 Amerikanaca je umrlo u oktobru i za razliku od sezonskog gripa, ovaj je kosio sve, i mlade i stare, čak i one koji su bili zdravi. Baš kao što je slučaj i sada, u ovom drugom talasu korona virusa, kada ima mnogo mladih koji su zaraženi, a što u prvom talasu nije bio slučaj.

Nekih sličnosti sa sadašnjom pandemijom korona virusa definitivno ima. Naime, u nekim zemljama je već počeo drugi talas, a na celoj planeti se iz dana u dan ruše crni rekordi, kako po broju novozaraženih, tako i preminulih lica.

Trenutno su najviše na udaru SAD i Brazil, mada se slika najugroženiji praktično menja iz nedelje u nedelju, te virus širi sa jednog na drugi kontinent.

Grip zapravo nije španski

Kada je naziv ovog virusa u pitanju, definitivno neće važiti ona poznata "ime mu samo kaže". Zanimljivo je da se upravo zbog naziva, španska groznica vezuje za državu na Iberijskom poluostrvu, što je donekle i tačno. Ova bolest nije prvi put tu zabeležena, ali se može reći da su Španci o njoj prvi govorili.

U jeku Prvog svetskog rata, zemljama koje su učestvovale u njemu, poput Francuske, Engleske i SAD-a nije bilo dozvoljeno da izveštavaju o ovom virusu jer je novinama bilo zabranjeno da pišu o bilo čemu što bi naškodilo ratnom pohodu.

Španija je, pak, bila neutralna tokom ovog rata, te nije bilo ni cenzure štampe. Kako su upravo španski novinari bili i jedini koji su izveštavali o ovom opasnom virusu još tokom njegovog prvog talasa, pandemija je postala i ostala poznata kao španski grip.
Pogledaj vesti o: Grip

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.