Izvor: S media, 06.Jan.2011, 13:44 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dva slučaja svinjskog gripa u Beogradu
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio je da je kod dvoje mladjih ljudi iz Beograda ustanovljeno prisustvo virusa novog gripa A (H1 N1) i da je njihovo zdravsteno stanje dobro.
Prvi oboleli, 29.godišnji mladić, hospitalizovan je u Institutu za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije i stabilnog je zdravstvenog stanja, dok je druga obolela osoba, 19.godišnja devojka, posle pregleda kod lekara u domu zdravlja upućena >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << na kućno lečenje, gde se oporavlja.
Intenzitet aktivnosti influence u Srbiji je nizak i incidencija je ispod praga za epidemijski period, navedeno je u saopštenju.
Institut za javno zdravlje Srbije preporučio je vakcinaciju protiv gripa kao najbolju i najefikasniju meru prevencije, a naročito onima koji pripadaju grupama stanovništva pod povećanim rizikom.
Umrlo dvoje Nemaca od ''svinjskog gripa''
Stotine Hrvata obolelo od svinjskog gripa
To su osobe da hroničnim poremećajima plućnog i kardiovaskularnog sistema, metaboličkim poremećajima, uključujući pre svega šećernu bolest, poremećajima rada bubrega, osobe sa oslabljenim imunitetom, osobe smeštene i zaposlene u gerontološkim centrima i ustanovama socijalne zaštite, stariji od 65 godina...
Vreme neophodno za sticanje imuniteta je dve do tri nedelje nakon davanja vakcine, a trajanje postvakcinalnog imuniteta varira i iznosi od šest do 12 meseci, pa je neophodna vakcinacija svake godine.
Oprez, stiže mutirani svinjski grip!
I Institut za virusologiju, vakcine i serume "Torlak" saopštio je da je potvrdjeno prisustvo gripa A H1N1 na teritoriji Beograda i da se mladić i devojka, kod kojih je potvrdjeno prisustvo gripa, dobro osećaju i da su pod nadzorom lekara.
Kon: Biće širenja, ali nema jačinu prošlogodišnjeg
Oboljevanje od gripa tipa A (H1 N1) širiće se u narednom periodu u Srbiji, ali taj virus neće imati jačinu kao prošle godine, izjavio je epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje dr Predrag Kon.
VMA spremna da reaguje
Vojnomedicinska akademija je spremna da reaguje sa preventivnog i kliničkog aspekta zbog pojave gripa A (H1N1) u Srbiji, izjavio je načelnik Klinike za infektivne i tropske bolesti VMA Darko Nožić.
"Spremni smo za sve izazove, tako i za 'novi grip'... Novi je bio prošle godine, a sada više nije novi grip", dodao je načelnik Klinike.
Kon je rekao da se očekuje da će 10 odsto populacije biti inficirano ove sezone, imajući u vidu dosadašnje naučne pokazatelje i podatake iz prošle sezone, kada je više od dva miliona ljudi bilo inficirano novim gripom.
Prema njegovim rečima, sada je najveći broj osetljivih medju starijima od 65 godina, a lane je bilo osetljivih u svim uzrastima.
Kon je istakao da se virus novog gripa skoro ništa nije promenio u odnosu na prošlu sezonu i izaziva potpuno istu bolest kao i prošle godine, koja je dominantno blaga i uglavnom protiče bez ikakvih značajnih tegoba.
Epidemiološka situacija je neuporedivo bolja nego što je bila prošle godine i očekuje se uobičajena sezona gripa, naveo je Kon, ukazujući da bi sutuacija bila znatno bolja da je veći broj ljudi vakcinisan.
(Tanjug)

















