Izvor: Danas, 21.Dec.2015, 12:44 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Problem u prećutkivanju
Švajcarska je najbogatija zemlja na svetu: bruto nacionalni proizvod iznosi 36 hiljada dolara po stanovniku; u Americi on je za deset hiljada manji.
Najsiromašniji je Mozambik sa samo osamdeset dolara godišnje na jednog žitelja.
Najbolje se živi u Ženevi, Vankuveru, Beču, Torontu i Luksemburgu. Najgore - u Moskvi, Sankt Peterburgu, Kijevu, Lagosu i Alžiru. Tabela je sačinjena na osnovu četrdesetak činilaca važnih za kvalitet života.
Najtiražniji >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << dnevni list u Srbiji su Večernje novosti, koje se štampaju u 230 hiljada primeraka. Tiraž Politike dostiže 214 hiljada, Politike ekspres 90 hiljada. Mada većina građana živi u siromaštvu, mnogo se čitaju časopisi posvećeni estradi, parapsihologiji, vradžbinama...
U prvih deset dana januara na kioscima se mogu naći dva dnevna lista s istim nazivom: "Borba". Jedan pravi redakcija kojoj je na čelu Gordana Logar, drugi ekipa koju predvodi savezni sekretar za informisanje Dragutin Brčin. Njega je na mesto direktora i glavnog urednika krajem decembra imenovala savezna vlada. Shodno tome, njegov tim pravi režimski bilten koji ne čitaju ni pristalice režima.
Redakcija i većinski vlasnik Borbe Dušan Mijić registruju novi list - Naša Borba, nazvan tako na predlog brojnih čitalaca, koji su nepogrešivo razlikovali novine na koje su navikli od naprasno podržavljenih. Prvi broj Naše Borbe izašao je 1. februara. U uvodniku se ističe da je novi dnevni list "rođen odbijanjem 90 odsto novinara Borbe da se povinuje diktatu države i pravi novinu po ukusu aktuelne vlasti.
Ime su spontano dali sami čitaoci, opsedajući redakciju i kolportere u potrazi za "vanrednim izdanjem" nezavisne i autentične novine, istovremeno ignorišući "šarenu lažu" koja im je nuđena na kioscima.
Možda je pauza u izlaženju bila i lekovita - da bi se shvatilo da problem naše štampe nije - bar ne prvenstveno - u onome šta se i kako se objavljuje, informiše i komentariše, već i u onome šta se prećutkuje.
Startujemo od nule, sa mnogo neizvesnosti, bez minimalnih uslova za rad, a ne verujemo ni da će nas ostaviti na miru. Ali, možda nam tako i treba kad smo jednoglasno odlučili da se odreknemo jednog toliko razumljivog i toliko ljudskog prava - prava na strah".
Već nakon dva dana vlast je članovima redakcije zabranila ulaz u zgradu na Trgu Marksa i Engelsa. Zaplenjena je sva oprema, od nameštaja do telefona, tikera, pisaćih mašina i privatnih stvari novinara. Redakcija se privremeno smešta u prostorije Sindikata Nezavinost u Nušićevoj, takođe u centru Beograda.
U izuzetno nepovoljnim uslovima i uz česte nesporazume s izdavačem, sto dvadesetak novinara Naše Borbe pravi dnevni list u skladu sa zahtevima profesije. Kada se dvadeset godina kasnije, hladne glave, upoređuje s ostalim tadašnjim dnevnicima, "Naša Borba" deluje kao svetla tačka u opštem informativnom sivilu.
Zajedno s njom, od tog sivila odudaraju beogradski nedeljnici Vreme i povremeno NIN, novosadski Nezavisni, Monitor u Podgorici i Onogošt u Nikšiću. Mađar so, novosadski dnevni list na mađarskom jeziku, uglavnom odoleva pritiscima režima i uspeva da ostane pretežno informativni. Pomenuti mediji, zajedno s njima i nezavisna agencija Beta te Radio B 92 i Radio Bajina Bašta, od prošle godine povremeno primaju pomoć od Soros fonda, uglavnom kompjutere i ostalu opremu, takođe hartiju.
Mira Marković, supruga predsednika Srbije Slobodana Miloševića i lider Jugoslovenske levice, upozorava: "Primajući novac da rade protiv svoje zemlje, a za tuđu, trebalo je da misle na svoje potomke. Ti plaćenici i potkazivači, koji za devize organizuju stranke "demokratske" orijentacije, i "nezavisne" medije, naivno veruju da istina o njihovoj aktivnosti neće ugledati svetlost dana. I naivno se nadaju da će ih, ako naiđu teški dani, zaštiti njihovi finansijeri. Ali, neće, naravno".
Na sav glas podržava je Dušan Čukić, predsednik Udruženja novinara Jugoslavije: "Takozvani nezavisni mediji odrađuju nečasni informativni posao kad je u pitanju, uvijek najpreči, državni interes".
Nastavlja se








