Izvor: Blic, 07.Jun.2000, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Džajićev zlatni gol u Firenci

Džajićev zlatni gol u Firenci

Milan Ždrale je jedan od naših najneobičnijih novinara i publicista čiji smo feljton o otkrićima koja su potresla svet nedavno objavili. Sada se predstavlja našim čitaocima feljtonom o fudbalskim uzbuđenjima koja su u proteklih 40 godina potresala Evropu. To su priče iz knjige 'EVROPA - 2000', prve takve publikacije na prostorima bivše Jugoslavije u kojoj su na interesantan i dinamičan način predstavljena sva evropska prvenstva od 1960. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << do 2000. godine. To je priča o 10 evropskih šampionata na kojima su igrali najveći fudbaleri 20. veka: Krojf, Bekenbauer, Jašin, Platini, Džajić, Šekularac, Sušić, Blohin, Osim, Gulit, Van Basten... U knjizi se nalazi 5.000 podataka o junacima evropskih prvenstava, o susretima koji su potresali Evropu. To su i kolorne fotografije i ilustracije svih 16 reprezentacija, šeme njihovih sistema igre, kretanja igrača, taktike, te raspored šampionata. Knjiga je štampana u vrhunskoj kolor-tehnici, na velikom formatu i može se nabaviti po povoljnoj ceni. Izdavač knjige je 'PLANJAX' iz Tešnja, Federacija Bosne i hercegovine (tel: 0740 763-100 i 0740 763-312).

Pobedom protiv Francuske, Jugoslavija je završila kvalifikacije za odlazak na EP u Italiji. Sledeći meč, naši su igrali u Firenci 5. juna 1968. godine. Odlazeći u Firencu, plavi su znali da je to fudbalska tvrđava u kojoj je Jugoslavija u majstorici pobedila Francusku (1949) posle produžetka sa 3:2 i otišli na Svetsko prvenstvo u Brazil 1950. godine. Naš mladi tim imao je za protivnika reprezentaciju Engleske, zvaničnog prvaka sveta!

Englezi su krenuli s Ostrva u 'invaziju Evrope' da je osvoje i dokažu kako nema senki na 'Boginji Niki', koju su osvojili dve godine ranije. Na tom putu engleskog dokazivanja i potvrđivanja stajala im je reprezentacija Jugoslavije. Kent Vustenholm, iz Bibisija, sedeo je te večeri pred monitorom na stadionu Komunale. To je taj isti čovek koji se radovao u finalu Svetskog prvenstva na Vembliju, u Londonu (1966) kada su Englezi postali svetski prvaci. Došao je u Firencu da svojim gledaocima sa Ostrva prenese prve utiske o 'invaziji engleskog fudbala na Evropu!'

Iz njegovog komentara zabeležene su i ove rečenice:

25. minut: 'Naši fudbaleri teško izlaze na kraj sa ovim jugoslovenskim mladićima. Postaje uzbudljivo!'

45. minut: 'Vruće je, sparno je danas u Firenci, to smeta mnogo našim fudbalerima! Biće valjda bolje u drugom poluvremenu'.

50. minut: 'Čuju se sirene, ovde na tribinama, kao da dolazi opasnost!'

70. minut: 'Briljantan je jugoslovenska odbrana!'

80. minut: 'Osim, iako hoda na jednoj nozi, hrabri svoje drugove. On se tamo dogovara nešto sa Džajićem i Musemićem. Šta li nam to oni pripremaju?!

86. minut: 'Engleska gubi evropski kup! Džajić! Zar je to moguće?! Zar je moguće da je 1:0 za Jugoslaviju?!'

90. minut: 'Kraj! Nema finala, nema pehara! Sve je sada gotovo...'

Ti trenuci radosti naših ljubitelja fudbala, najveća su radost Dragana Džajića. Neka o toj priči govori čovek koji je bio njen glavni junak.

Sećam se kada smo došli u Italiju na kratkotrajne pripreme za finalne borbe, u štampi smo čitali izjave engleskih reprezentativaca da dolaze po titulu i da im je utakmica sa našom reprezentacijom samo formalnost! Verovali su da će im ti vreli dani u Firenci biti prilika za turističke doživljaje, želelil su bez muke da osvoje još jednu titulu. I kad god se setim tih dana govorio je Dragan Džajić uvek ustreptim od radosti i ponosa što sam bio jedan od jedanaest jugoslovenskih fudbalera koji su pobedili svetske prvake. Taj susret smo burno preživljavali, pre, za vreme i posle meča! Oka nismo sklopili noć pre utakmice na stadionu Komunale! Celo vreme sam bio u društvu sa Musemićem. Nas dvojica smo bili nerazdvojni. Dok smo izlazili na teren Musemić i ja smo se dogovarali kako da brzo prelazimo u kontranapade!

Utakmica je bila dramatična, kulminacija je došla u poslednjih deset minuta, kada smo praktično sa deset igrača pobedili velikog rivala (Osim je od petog minuta bio povređen), i izborili učešće u finalu u Rimu na Olimpijskom stadionu. Nastaviće se

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.