Srbija u grupi država sa endemskom korupcijom

Izvor: Blic, 05.Dec.2012, 12:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija u grupi država sa endemskom korupcijom

Srbija se nalazi u grupi država sa endemskom korupcijom sa izmerenim indeksom korupcije 39 od mogućih 100, saopštila je danas organizacija Transparentnost Srbija.

Prema najnovijim rezultatima globalnog merenja indeksa percepcije korupcije, koji se istovremeno objavljuju u celom svetu, Srbija je rangirana na osamdesetom mestu od 176 država u kojima je istraživanje vršeno.

- Na izrazito smo nezadovoljavajućem mestu i sa 39 poena možemo koliko god hoćemo da spremamo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << gradilišta ali investitori neće doći, jer oni čekaju merenja indeksa korupcije kao ozeblo sunce - rekao je predsednik Transparentnosti Srbija

Vladimir Goati, podsećajudhi da je granica izmedju visoko korumpiranih i onih drugih država indeks 50. Prema rečima Goatija, Srbija kada je reč o percepciji korupcije šest godina tapka u mestu.

Pritom, Srbija je, iako je utvrdjeni indeks percepcije korupcije istovetan kao prošle godine, za nekoliko mesta napredovala na svetskoj listi zato što je ove godine istraživanjem obuhvaćeno nešto manje zemalja, a neke su drastično pale na listi, rečeno je na konferenciji za novinare Transparentnosti Srbija.

Srbija je, naime, prošle godine bila na 86. mestu medju 182 države, a u medjuvremenu se veći broj država spustio na skali nego što se popeo. Na vrhu liste su, kao države sa najmanjom korupcijom, već tradicionalno, Danska, Finska i Novi Zeland, sa indeksom 90, a u dnu su Avganistan, Severna Koreja i Somalija, sa indeksom osam.

Stanje bez promene

Programski direktor Transparennosti Srbije Nemanja Nenadić istakao je da uvid u šest od sedam istraživanja na osnovu kojih je utvrdjen indeks korupcije pokazuje istovetne ocene gradjana o korupciji kao i prošle godine.

- Stojimo u mestu od 2007. jer nema krupnijih pomeranja ni napred ni nazad, i to bi trebalo da nas sve zabrine, nešto je radjeno u borbi protiv korupcije prethodnih godina ali to nije bilo dovoljno uverljivo da bi se odrazilo na indeks percepcije korupcije - rekao je Nenadić.

Goati je podsetio da je Transparentnost Srbija vladi uputili pismo sa 14 preporuka, a ostvarivanje nekih od njih bi popravili položaj Srbije u roku od jedne do tri godine. On dva najveća uzroka koji otežavaju borbu protiv korupcije vidi u odsustvu profesionalizovane javne uprave i neuspešnoj reformi pravosudnog sistema.

- Ako nemate profesionalizaciju nego partijnost, nećete imati uspešnu borbu protiv

korupcije, jer ako šef partije naredi direktoru javnog preduzeća da nešto uradi on će to i da učini. Iako postoje i izuzeci, ne možete praviti sistem borbe protiv korupcije na izuzecima", kazao je Goati.

Takodje, prema Goatijevim rečima, sa krhkim pravosudnim sistemom, ne može se procesuirati ono što se dogadja i zato postoji mnogo "kostura u ormanima".

Osvrćući se na najave države da će se oštrije obračunavati sa korupcijom, Goati je istakao da su investitori imuni na parade i nisu fascinirani rečima ili hapšenjima već ih zanima stvarnost koju vide.

- Pitanje je da li im treba verovati, jer ovo nije prvi slučaj da se gromoglasno najavljuje nešto što ja iz sveg srca želim da bude ostvareno. Ako bi se sudilo po dosadašnjim obećanjima, ne bi trebalo da imamo previše poverenja", kazao je Goti.

Nenadić je dodao da na percepciju korupcije više utiču postupci koji se pokreću protiv aktuelnih funkcionara, odnosno onih koji se u ovm trenutku nalaze na položajima koji generišu korupciju, nego procesuiranje bivših.

Povezane vesti: Transparentnost: Stranke nisu objavile imena 120 donatora Nenadić: Vlada da "udari" na vrh problema korupcije Stranke zakonima sebi udvostručile svoje prihode iz budžeta Transparentnost Srbija: Izbori su bili fer i pošteni Goati: Pitanje korupcije biće najteža deonica ka EU

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Endemska korupcija u Srbiji

Izvor: Akter, 05.Dec.2012

Srbija se nalazi u grupi država sa endemskom korupcijom sa izmerenim indeksom korupcije 39 od mogućih 100, saopštila je organizacija Transparentnost Srbija

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.