Izvor: B92, 15.Dec.2015, 16:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Referendum zbog petlje: Nisu krive sove, već plan
Još bez dogovora građana i "Puteva" oko nastavka radova na Ibarskoj, kod Petlovog brda. Evropska banka dala zeleno svetlo, građani traže javno izjašnjavanje
Izgradnja petlje Petlovo brdo, koja već godinama tapka u mestu, biće nastavljena po revidiranom projektu, odlučili su predstavnici Evropske investicione banke (EIB), dok nezadovoljni žitelji nekoliko obližnjih naselja najavljuju - referendum, pišu Večernje novosti.
Posle sastanka "Puteva Srbije" i UG "Zeleno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << naselje" sa predstavnicima EIB, bankari su dali zeleno svetlo jer smatraju da su putari "revidiranim" projektom petlje izašli u susret većini primedaba građana, te izrazili spremnost nastavka finansiranja izgradnje petlje. Građanima je ostavljen rok do 15. januara 2016. da se izjasne o predlogu, mada im je jasno saopšteno da će se, bez obzira na rezultat, petlja graditi po revidiranom projektu, a da će od ishoda zavisiti samo da li će biti obezbeđene neke "pogodnosti" ili ne.
Međutim, sa bankarima se sastao i Dejan Jovanović, predstavnik UG "Petlovo brdo", koji demantuje da je proces okončan, te da je otvoren novi slučaj - petlja Orlovača.
"Pokušavaju da ceo problem predstave kao minoran, i da je sporan samo park sa nekoliko ježeva i sova, a zapravo je problem pogrešno projektovana saobraćajnica", objašnjava Jovanović.
A za razliku od drugog udruženja koje predstavlja samo građane MZ Kijevo, UG "Petlovo brdo" zastupa celo naselje.
"Mi smo raspisali zvaničan referendum pre više od godinu dana i on je i formalno zakazan kako i zakon nalaže u opštini Rakovica. Na njemu će se izjašnjavati ljudi iz MZ Kijevo, MZ Petlovo brdo i MZ Labudovo brdo".
"Putevi Srbije" i drugo udruženje građana pokušavaju da sabotiraju ovaj zvaničan referendum i na taj način zbune građane.
U tom preduzeću nedavno su za opstrukciju krivili građane koji se zalažu za očuvanje parka Borići. Međutim, prema rečima Jovanovića, park Borići nije bio problem, već pogrešno projektovana saobraćajnica kojom prolazi više vozila nego, kako kaže, na najprometnijoj deonici auto-puta Beograd - Niš, u proseku 32.000 vozila dnevno, a vikendom drastično više.







