Preduzetnici o poreskim izmenama: Od olakšica bolje samo državi

Izvor: Blic, 29.Maj.2013, 21:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Preduzetnici o poreskim izmenama: Od olakšica bolje samo državi

Promene poreza koje će se odnositi na privredu, smatraju preduzetnici, neće bitnije olakšati njihovo poslovanje. Kako kažu, sve promene su zapravo preraspodela, a sumnjaju i da će to pomoći i budžetu jer veliki minus i dalje ostaje.

Nebojša Matić, direktor “Mikroelektronike” iz Beograda, kaže za “Blic“ da se jasno uviđa da su s jedne strane smanjivanje poreza na plate, a s druge povećanje doprinosa za PIO, ukazuje na jedno - da penzioni fond mora da se stabilizuje.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
- Očito da postoji veća potreba za priliv novca u penzioni fond, a da ne postoji drugi način od ovog da se on stabilizuje. Mislim da ove poreske izmene neće uticati na privredu, niti će biti rasterećenja niti opterećenja. Odnosno, svi ćemo raditi kao što smo i do sada radili - kaže Matić.

Promene u poreskim zakonima će realno dovesti do malog rasterećenja po zaposlenom, na primeru zarade od 35.000 vidi se da je reč o svega 400 dinara.

- Stiče se utisak da je u pitanju prevashodno povećanje obaveza za Penzioni fond na uštrb poreza koji se uplaćuje lokalnim samoupravama. Sve u svemu, ne bih očekivao da će i ovo povećanje prihoda PIO dugoročno rešiti ili bar umanjiti problem nedostatka novca u ovom fondu. Ove promene neće povećati obuhvat broja obveznika, pa samim tim je više „prekonoćno“ rešenje - kaže Vuk Dragović za „Blic“, direktor “Winga” iz Vršca.

Kada je reč o promeni načina obračuna poreza na imovinu, posledice ovog poreskog zakona, po mišljenju našeg sagovornika, teško je sada predvideti, pošto se u velikoj meri ostavlja lokalnim samoupravama da odlučuju o visini ovog poreza što može dovesti do nerealno visokih nameta za domaću privredu.

U ministarstvu finansija i privrede su izračunali da bi izmene ovih poreskih zakona trebalo da dovedu do rasterećenja privrede za 1,7 milijardi dinara godišnje, kao i do povećanja prihoda penzijskog fonda za 15 milijardi.

Ipak, troškovi preduzeća koje su do sada imali, sa ovim izmenama biće neznatno drugačiji.

Marina Milović, direktor “Maje prometa” iz Beograda, kaže za „Blic“ da su poreske izmene zapravo preusmeravanje novca iz budžeta.

- Minus u budžetu ostaje i zato se mora nadomestiti na drugi način. Doprinosi na zarade su i dalje jako visoki, a privreda se na ovaj način ne stimuliše - zaključuje Marina Milović.

"Ovo je harač!"

Oko 3.600 stomatologa uputilo je apel poslancima Skupštine da podrže paušalno poresko oporezivanje privatne zdravstvene prakse i da spreče, kako su istakli, „administrativni harač“. Predloženo ukidanje statusa paušalnog poreskog obveznika i obavezno vođenje knjiga nameće za najveći broj privatnih ordinacija troškove plaćanja knjigovodstvenih usluga u visini od 150 do 200 evra mesečno. Dodatni administrativni trošak vođenja poslovnih knjiga do 263 evra uzrokovaće zatvaranje velikog broja ordinacija - upozoravaju u Stomatološkoj komori. [S. T.]

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Preduzetnici nimalo oduševljeni poreskim izmenama: Od olakšica bolje samo državi

Izvor: S media, 30.Maj.2013, 10:35

Kako kažu, sve promene su zapravo preraspodela, a sumnjaju i da će to pomoći i budžetu jer veliki minus i dalje ostaje...Nebojša Matić, direktor “Mikroelektronike” iz Beograda, kaže da se jasno uviđa da su s jedne strane smanjivanje poreza na plate, a s druge povećanje doprinosa za PIO,...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.