Izvor: B92, 05.Avg.2014, 20:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Podgorica: Zasejano 500 hektara
Podgorica -- Ukupne površine pod žitaricama obuhvaćene proletnjom setvom na području opštine Podgorica veće su za 16,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Time je područje glavnog grada, po zasejanim površinama, dostiglo četvrto mesto u odnosu na ostale crnogorske opštine.
Kada se saberu ratarske i povrtlarske kulture, prvi put je podrčuje Podgorice "preskočilo" veličinu od 500 hektara, i to onih koji su u režimu subvencija, saopšteno je iz Ministarstva >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Petar Ivanovic prilikom današnjeg obilaska žetve pšenice u Zeti, izrazio je zadovoljstvo ovim podatkom i rekao: "Osvojili smo 500 hektara, hajde da cilj za 2015. godinu bude 550 hektara! Hajde da nastavimo rast za narednih 10 odsto".
Prema podacima koje je upravo obradilo Ministarstvo poljoprivrede, kada je u pitanju prolećna setva, najveće površine pod ratarskim i povrtarskim kulturama nalaze se u Bijelom Polju - 599 hektara, Pljevljima - 587 hektara i Rožajama - 506 hektara. Sa 500,4 hektara Podgorica sje sada na četvrtom mestu, s tim što glavni grad, pre svega zbog klime, prednjaci u povrtarskim kulturama.
Ivanović je pojasnio da je reč o 500 hektara koji su u sistemu subvencija, ali da su zasejane površine i veće, jer postoje vlasnici koji nisu ispunili sve uslove da dobiju subvencije.
Dodao je da je broj individulanih korisnika subvencija na prostoru opštine Podgorica za 23 manji u odnosu na 2013. godinu, i pojasnio da postepeno dolazi do ukrupnjivanja površina koje se obraduju.
Ministar je pozvao sve poljoprivredne proizvodace da razmišljaju o merama osiguranja, te da podele rizik poslovanja, prenose crnogroski mediji.





















