Nabuko će imati jeftiniji tranzit

Izvor: B92, 18.Nov.2009, 09:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nabuko će imati jeftiniji tranzit

Esen -- Gasovod Nabuko, kojim će gas iz kaspijskog regiona i centralne Azije stizati u Evropu, uz zaobilaženje Rusije, imaće nižu cenu tranzita u odnosu na konkurente.

Troškovi transporta gasa iz azerbejdžanskog nalazišta Šah Deniz do evropskog tržišta maršrutom Nabuko - bez troškova obaveznih rezervi i takse za emisiju ugljendioksida - iznosiće 77 evra za hiljadu kubnih metara (1,7 evra za hiljadu kubika na 100 kilometara).

Cene konkurentskih gasovoda, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << koji su svi još u fazi planiranja, biti između 90 i 106 evra za hiljadu kubnih metara (2,9 i 6,2 evra za hiljadu kubika na 100 kilometara), procenjuje jedan od akcionara tog projekta, najveća nemačka energetska kompanija RWE.

Gasovod Nabuko predviđa isporuku gasa iz zemalja Kaspijske regije u Evropu zaobilazeći Rusiju. U ovom projektu učestvuju Turska, Bugarska, Rumunija, Mađarska i Austrija. Vrednost projekta izgradnje 3.300 kilometara dugog gasovoda je procenjena na 7,9 milijardi dolara.

U konzorcijumu za realizaciju projekta učestvuju nemačka RWE, austrijski OMV, turski Botas, rumunski Transgas, bugarski Bulgargas i mađarski MOL. Kako se planira, gasovod će se puniti gasom iz nalazišta u Azerbejdžanu, Turkmenijie i Iraku. Prvi ugovori za transport gasa maršurtom Nlabuko konzorcijum planira da sklopi u prvoj polovini 2010. godine.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Gasovod "Nabuko" imaće jeftin tranzit

Izvor: Vesti-online.com, 17.Nov.2009, 20:00

Gasovod "Nabuko", kojim će se gas iz prikaspijskog regiona i centralne Azije dopremati u Evropu, uz zaobilaženje Rusije, imaće najnižu cenu tranzita u odnosu na konkurentske projekte, objavio je u utorak jedan od akcionara tog projekta, najveća nemačka energetska kompanija RWE...Troškovi transporta...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.