Izvor: B92, 03.Nov.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bez nuklarke u narednih 15 godina
Beograd -- Srpski ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić izjavio je da u Srbiji u narednih 15 godina sigurno neće biti izgrađena nuklearna elektrana.
"Od trenutka kada se pristupi izradi studiji izvodljivosti pa do izgradnje atomske centrale treba da prođe minimum 12 godina i niko ne treba da se plaši da će u narednih 15 godina u Srbiji biti podignuta atomska centrala", kazao je on.
Škundrić je naglasio da to što Srbija ima moratorijum na nuklearne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << elektrane, ne znači da ima i moratorijum na stručne i naučne rasprave o upotrebi nuklearne energije.
"Srpska javnost mora da zna da je cela Evropa tako reći premrežena nuklearnim elektranama. Zemlje u okruženju imaju, grade ili planiraju da grade nuklearne elektrane i ne vidim zašto postoji strah da se o tome razgovara u Srbiji", kazao je on.
Škundrić je dodao da će Italijani verovatno u Albaniji da grade nuklearnu elektranu, da u Bugarskoj već postoji jedna i da je u toku izgradnja druge, kao i da Hrvatska planira da izgradi bar dve nuklearne elektrane.
Prema njegovim rečima, podizanje i korišćenje atomske centrale angažuje veliki broj radnika kroz projekat izgradnje i servisiranja.
Srpski ministar energetike je naglasio i da Srbija treba da se ozbiljno pozabavi i pitanjima uklanjanja nuklearnog otpada iz Vinče nadomak Beograda i da za taj problem pronađe sistemsko i trajno rešenje.





