Izvor: Blic, 12.Jan.2011, 01:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zbog neplaćenih računa na sud ide 11.000 Valjevaca
VALJEVO - Valjevski „Vodovod” za račune neplaćene u poslednjih deset godina potražuje 130 miliona, dug Valjevaca za centralno grejanje je preko 90 miliona dinara, a za iznošenje smeća viši od 56 miliona dinara. Dok „Vodovod” i gradska čistoća zbog tih dugova na spisku tuženih imaju čak 11.000 sugrađana, iz „Toplane” upozoravaju da od neizvesne naplate potraživanja uopšte zavisi da li će moći da kupe energente za grejanje već sledećeg meseca.
Direktor >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << gradske „Toplane” Dragan Despotović upozorava da je zbog potraživanja od preko 90 miliona dinara, to JKP uspelo da na tržištu obezbedi tek 550 tona mazuta. Ta količina, uz ranije dopremljene tri cisterne mazuta iz Robnih rezervi Srbije, dovoljna je za nesmetano grejanje za samo mesec dana, pa Despotović kaže da nastavak grejne sezone u februaru zavisi od naplate duga korisnika. Usluge „Toplane” koristi oko 4.000 korisnika priključenih na centralni daljinski sistem grejanja u Valjevu.
- Iz budžeta, za razliku od prethodnih godina, više nema subvencija, količine mazuta iz robnih rezervi na koje možemo računati su ograničene i one se moraju vratiti, tako da je naše poslovanje sa dugom koji može preći i sto miliona dinara nemoguće - navodi Despotović.
Duguju i državne ustanove
Sem građana, po rečima direktora gradske čistoće, veliki dužnici su i pojedine firme i javna preduzeća. Tako, navodi Slobodan Pavlović, Direkcija za urbanizam i izgradnju Valjeva za odnošenje smeća duguje četiri miliona dinara, Regionalna opšta bolnica 1,3 miliona dinara, „Telekom” 1,1 milion dinara, „Telenor” oko 400.000 dinara, a Ministarstvo odbrane 360.000 dinara.
- Poseban problem su preduzeća koja su u stečaju, pa tako Fabrika vijaka „Gradac” i kompanija za proizvodnju nameštaja „Stefil” duguju teško naplativih 770.000 dinara - žali se Pavlović.
Što se dugovanja prema gradskoj čistoći tiče, direktor „Vidraka” Slobodan Pavlović kaže da građani, preduzeća i ustanove tom JKP za iznošenje smeća i druge komunalne usluge duguju preko 56 miliona dinara.
- Dug građana iznosi preko 30 miliona dinara, što su četiri budžeta našeg JKP za plate radnika. Nažalost, postoje i sugrađani koji punih pet godina nisu platili nijedan račun za smeće, a rekorderi imaju čak 61 neizmireni račun. Za nas nijedan od tih računa nije zastareo, uredno tužimo neplatiše i broj tužbi je prešao 6.000. Problem je što Osnovni sud ili još nije postupao po našim tužbama, ili u jednom broju slučajeva nije krenuo u izvršenje na osnovu pravosnažnih presuda - kaže Pavlović.
Sem građana, po rečima direktora gradske čistoće, veliki dužnici su i pojedine firme i javna preduzeća. Tako, navodi Slobodan Pavlović, Direkcija za urbanizam i izgradnju Valjeva za odnošenje smeća duguje četiri miliona dinara, Regionalna opšta bolnica 1,3 miliona dinara, „Telekom” 1,1 milion dinara, „Telenor” oko 400.000 dinara, a Ministarstvo odbrane 360.000 dinara.
- Poseban problem su preduzeća koja su u stečaju, pa tako Fabrika vijaka „Gradac” i kompanija za proizvodnju nameštaja „Stefil” duguju teško naplativih 770.000 dinara - žali se Pavlović.
Kako tvrdi direktor gradskog „Vodovoda” Selimir Manojlović, tom preduzeću se za njihove usluge duguje skoro 130 miliona dinara.
Dugovanja za komunalije
Preduzeće Dug
"Vodovod” 130 miliona
"Toplana" 90 miliona
"Vidrak" 56 miliona
- Reč je o dugu koji se provlači kroz celu poslednju deceniju, građani i privreda duguju po pola tog iznosa. U poslednje dve godine taj dug smo uspeli čak i da smanjimo, na primer, u 2010. godini je naplaćeno 102 odsto onoga što smo fakturisali, ali nemam iluzije da će neka dugovanja ikada biti naplaćena - kaže Manojlović.
„Vodovod” je, kako kaže, protiv dužnika podneo preko 5.000 tužbi Osnovnom sudu, ali sudbina tih tužbi je istovetna onima koje je protiv neplatiša podneo „Vidrak”, ili se po njima još uvek ne postupa zbog velikog broja drugih sudskih predmeta, ili izvršenja prinudne naplate i plenidbe imovine, po pravosnažnim presudama, nisu počela.










