Zašto cvećari noću imaju pune ruke posla

Izvor: RTS, 12.Jan.2020, 07:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zašto cvećari noću imaju pune ruke posla

Da bi na proleće ciklame, petunije, begonije, muškatle svojim raskošnim bojama ulepšale naše terase i bašte, njihovi uzgajivači ovih dana imaju pune ruke posla, a posebno noću. Da bi se biljke odgajile u plastenicima radi se 24 sata dnevno.
Do otvorenog cveta put je dug nekoliko meseci. Danju se biljke seju, rasađuju, pleve, a noću greju. Svake zime, Dejan Andrić iz Klenka sa kolicima punim uglja >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u plastenik ulazi na svaka četiri sata. Da biljke ne bi promrzle, vatra se ne gasi.

"Isto kao i danju i noću je biljkama potrebna temperatura. Danju je tu sunce, a noću smo tu ja i moja supruga da podložimo to. Nije lako ustajati na četiri sata, ali kada se čovek navikne onda više ne treba ni sat ni telefon da zvoni, neka automatika to radi, tako da nije strašno", kaže Dejan Andrić, proizvođač cveća.
Plastenik u kojem je prolećna rasada redovno se obilazi. Porodica Andrić godišnje proizvede oko 100.000 sadnica baštenskog, balkonskog i sezonskog cveća.
"Temperatura u ovom objektu treba da bude recimo 20 stepeni, jer se gaji sitni rasad, seme niče, ožiljavaju se biljke, tako da posla ima non-stop, cele godine. Ovo je počelo da se gaji polovinom decembra, bitno je da smo posvećeni 24 sata dnevno. Moramo da pratimo i vlažnost i temperaturu, da u svakom momentu znamo šta mu treba od hrane", ističe Borka Andrić.
Porodica Andrić godišnje potroši oko 60 tona uglja, jer grejna sezona u plastenicima traje šest meseci.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.