Zaštita imovine na Kosovu

Izvor: S media, 25.Jul.2009, 17:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zaštita imovine na Kosovu

Kancelariji Danskog saveta za izbeglice u Kragujevcu je od početka ove godine podneto 200 zahteva interno raseljenih lica ili njihovih naslednika za zaštitu nepokretne imovine na Kosovu i Metohiji.

U okviru programa pravne pomoći koji finansira Evropska unija od juna 2008. godine kancelarija pruža besplatne pravne informacije i savete i bez naknade zastupa klijente u imovinskim sporovima pred kosovskim sudovima.

Viši pravnik u kragujevačkoj kancelariji Danskog >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << saveta za izbeglice Dragana Ristić rekla je agenciji Beta da se pravni tim kancelarije najviše bavi ostavinskim postupcima i tužbama podnetim 2004. godine za naknadu štete na imovini koja je nastala posle 1999. godine.

Ona je dodala da ima dosta predmeta u vezi sa uzurpacijom imovine i sa ilegalnom okupacijom i zauzimanjem imovine od strane KFOR-a.

"Prilično smo uspešni u slučajevima kada je naš klijent prevaren, jer je njegova imovina prevedena na lice kome on uopšte nije prodao niti poklonio imovinu", rekla je Ristić.

Kancelarija Danskog saveta uspeva da, u tom slučaju, klijentu povrati imovinu i vrati promene u katastarskim knjigama u predjašnje stanje.

S druge strane, dodala je Ristić, nema uspeha kod tužbi za naknadu štete na nepokretnoj imovini koja je nastala posle 1999. godine.

"Jednostavno politika je takva da kosovski sudovi donose odluke kojima se tužbe protiv Vlade ili opština na Kosovu odbijaju, a tužbe protiv UNMIK-a ili KFOR-a odbacuju", kazala je ona.

U tim slučajevima, nema odgovorne strane, za štetu koja je nastala posle 1999. godine, ali Danski savet očekuje da će, kada se iskoriste svi pravni lekovi, neko ipak morati da prihvati odgovornost jer je šteta nastala.

Kancelarija u Kragujevcu ima 34 takva predmeta u Srbici, Mališevu, Istoku i Klini i besplatno zastupa klijente na sudu.

Ristić je navela da postoje i drugi problemi koji otežavaju zaštitu prava na nepokretnoj imovini na Kosovu, pre svega zbog "različitih pravnih aršina" u pojedinim opštinama na Kosovu.

"U opštini Vučitrn, na primer, prilikom uknjižbe imovine ne priznaju pravosnažnu presudu ostavinskih postupaka koju donose sudovi u Srbiji ili traže da se verifikuju pred Okružnim sudom u Kosovskoj Mitrovici, koji ne radi", rekla je Ristić.

Ona je navela da velike probleme prave i u katastarskoj službi u opštini Prizren, gde izdavanje posedovnog lista uslovljavaju izmirivanjem poreza, iako klijent ne koristi svoju nepokretnost 10 godina ili to čini neko drugi.

Saradnja sa sudovima na Kosovu je vrlo dobra, ocenila je Ristić i istakla da sa zakazivanjem sudjenja nema nikakvih problema i u svakom postupku je obezbedjen prevodilac za srpski jezik.

"Imamo i kontakte sa Kosovskom imovinskom agencijom, preuzimamo za klijente njihove odluke ili im šaljemo dokumentaciju koju traže", kazala je Ristić.

Pored Kragujevca, kancelarije Danskog saveta za izbeglice koje se bave pružanjem besplatne pravne pomoći interno raseljenim licima, otvorene su u Beogradu, Nišu, Kraljevu i Prištini.

Kancelarije su primile ukupno 1.000 predmeta za zaštitu prava na nepokretnoj imovini na Kosovu, a 20 odsto se odnosi na naknadu štete na nepokretnostima koja je pričinjena posle 1999. godine.

Projekat besplatne pravne pomoći koji donira EU trajaće do decembra 2009. godine.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.