Izvor: Blic, 06.Okt.2001, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zakon o radu ima slabosti
Zakon o radu ima slabosti
BEOGRAD - Republički ministar za rad i zapošljavanje Dragan Milovanović izjavio je juče da Predlog zakona o radu ima 'saglasnost Međunarodne organizacije rada da je saglasan sa evropskim radnim zakonodavstvom i da su njime ispoštovane konvencije MOR'. Međutim, prema rečima Artura Bronštajna, zamenika direktora kancelarije MOR u Ženevi, 'odstupanja od međunarodnih konvencija istina nema, ali će u zakon ipak morati da se unesu još neke >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << odredbe kako bi sve konvencije bile pokrivene'. Budući da je predlog zakona već upućen Skupštini Srbiji, te izmene bi, po Bronštajnu, mogle biti predložene putem amandmana.
Osvrćući se na primedbe sindikata da se predlogom zakona ukida kolektivno pregovaranje, Milovanović je rekao da 'po MOR-u potpisivanje kolektivnih ugovora nije obevezno, ali je obavezno pregovaranje, što srpski predlog i sadrži.
Ni posle jučerašnje pres konferencije u Vladi nije sasvim jasno da li predloženi zakon o radu ima punu podršku MOR-a, s čime se hvali Vlada, ili nema, što je veliki adut sindikata u stavu da predlog zakona treba povući. Novinari su juče praktično ostali uskraćeni za mogućnost da stav MOR-a prema zakonu provere kod prisutnih predstavnika ove međunarodne organizacije, jer su već posle par novinarskih pitanja organizatori pres koneferencije razgovor proglasili završenim: 'Konferencija je ograničena na 45 minuta. Šta biste vi hteli, da traje dva sata.'
R.Marković

















