Izvor: B92, 08.Feb.2005, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zakon mrtvo slovo na papiru

Beograd -- Antikorupcijski zakoni su, kada je u pitanju njihova primena, uglavnom ostali mrtvo slovo na papiru.

Organizacija Transparentnost Srbija upozorava na nejasnoće i probleme u sprovođenju zakona o finansiranju stranaka, dostupnosti informacijama i sprečavanju sukoba interesa.

Transparentnost ističe da je neophodno, s obzirom na to da partije primaju novac iz budžeta, uspostaviti kontrolu njihovog poslovanja. Organizacija podseća da bi stranke trebalo da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dostave nadležnom skupštinskom odboru podatke o finansijama za 2004. godinu i obezbede uvid u njih.

Zakonom nije propisan rok za podnošenje završnih računa stranaka i izveštaja o imovini i prilozima većim od 6.000 dinara, ali bi na osnovu ranijeg mišljenja Ministarstva finansija i propisa o računovodstvu, to trebalo da bude početkom godine.

Organizacija upozorava i da poverenik za informacije koji treba da kontroliše zakon o dostupnosti informacijama od javnog značaja i odbor za rešavanje o sukobu interesa nema osnovne uslove za rad.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.