Zajedničkim snagama protiv droge

Izvor: RTS, 26.Jun.2015, 12:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zajedničkim snagama protiv droge

Danas je Međunarodni dan borbe protiv zloupotrebe droga. Njegovo obeležavanje jedna je od retkih prilika da se pažnja našeg društva usmeri ka tom problemu, jer u Srbiji ima oko 30.000 registrovanih narkomana. Neregistrovanih je mnogo više. U svetu ima oko 25 miliona zavisnika, a droga svake godine usmrti oko 200.000 ljudi.
Bar jednom u toku života, osam odsto stanovnika Srbije od 18 do 64 godine koristilo >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je neku drogu. Na primer, samo u Beogradu na svakih 1.000 stanovnika živi pet registrovanih narkomana. Međutim, po broju zavisnika, ispod smo evropskog proseka.

"Ako posmatramo zemlje iz nekog našeg okruženja, manje se u Srbiji koristi nego u Hrvatskoj, Mađarskoj, Italiji, manje se koristi i u odnosu na Bugarsku, a više u poređenju sa Italijom", kaže doktorka Biljana Kilibarda sa Instituta "Batut".
Prema najnovijem Batutovom istraživanju, najčešće se koristio kanabis. Za stanovnike Srbije on je i najdostupniji.
"Recimo jedan podatak - trećina našeg odraslog stanovništva bi u roku od 24 sata mogla da nabavi kanabis", kaže Kilibarda.
Da bi se sistemski dobila bitka sa drogom, poručuju stručnjaci, moraju da se uključe svi - pojedinci, škole, lekari, nadležna ministarstva, policija.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.