Izvor: Blic, 18.Feb.2006, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zaduživanje i krediti
Zaduživanje i krediti
Ovih dana svedoci smo različitih izjava o sopstvenoj zaduženosti, unutrašnjem i spoljnom dugu zemlje. Banke se optužuju za zaduživanje u inostranstvu i eksploziju kredita stanovništvu, što je, navodno, bio jedan od glavnih generatora inflacije od 17,7 odsto u prethodnoj godini. Niko ne pominje da je u prethodnoj godini od ukupnog zaduženja banaka i povećanja njihovog kapitala iz inostranstva 60 odsto iskorišćeno za kreditiranje privrede, a 40 odsto >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << za kreditiranje stanovništva, čime je nivo zaduženosti stanovništva dostigao jedva 5 odsto u odnosu na društveni bruto proizvod. Poređenja radi, ovaj pokazatelj u razvijenim zemljama kreće se i preko 100 odsto, a u zemljama u okruženju oko 30 odsto.
Čini se da je sasvim u redu zadužiti se u inostranstvu kada država treba da restrukturira i reprogramira svoje obaveze, a kada njeni građani žele da urade isto, u mnogo manjem agregatnom iznosu, to se ocenjuje kao najveći ekonomski problem i generator nekontrolisanog rasta cena.
Želja građana da nakon mnogo godina zamene dotrajale automobile, belu tehniku i nameštaj, da kupe bolju odeću i odu na pravi godišnji odmor anticipirajući svoje prihode u budućnosti, ne može se suzbiti pristupom da se realni tokovi ekonomije regulišu količinom novca u opticaju i brzinom obrta.
Pišite, predlažite, naši stručnjaci će vam odgovoriti:
E-mail: redakcija@blic.co.yu







