ZABRANJEN Dekan protiv ombudsmana

Izvor: Blic, 25.Feb.2015, 21:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ZABRANJEN Dekan protiv ombudsmana

Tribina “Zaštitnik građana između pravne države i državne bezbednosti”, u organizaciji Studenata za slobodu, juče nije održana zbog zabrane dekana Pravnog fakulteta Sima Avramovića.

Na tribini je trebalo da govore: Saša Janković, zaštitnik građana, dr Tanasije Marinković, vanredni profesor na predmetu ustavno pravo i Sonja Stojanović, direktorka Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

Janković je, inače, u poslednje vreme u sukobu sa ministrom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << odbrane Bratislavom Gašićem zbog sumnji koje je izneo da je VBA radila mimo zakona, nakon čega je u listu “Odbrana”, koji izdaje ministarstvo, Janković optužen da učestvuje u hajci protiv Vojske Srbije.

Janković bez komentara

Ombudsman Saša Janković ne želi da komentariše neodržavanje tribine.

- Obavestili su me da se tribina odlaže, ali ne bih da ulazim u odnose dekana i studenata, tim pre što se radi o mom gostovanju - kaže Janković za “Blic”.

Studenti u saopštenju navode da je tribina zabranjena u usmenom razgovoru, gde je Avramović naveo tri razloga za zabranu. Prema navodima iz saopštenja: “zabrana tribine sa ombudsmanom biće osnov da sutra zabrani tribinu sa Vojislavom Šešeljem ukoliko neka druga studentska organizacija to bude želela da organizuje”. Drugi navedeni razlog je kažnjavanje studenata za slobodu zbog prethodne tribine o plagijatima.

- Krajem prošle godine smo organizovali tribinu pod nazivom “Autonomija univerziteta između slobode i odgovornosti”, na kojoj smo kroz prizmu plagijata razgovarali o nadležnostima i odgovornostima državnih institucija. Dva dana pred tribinu su nam dva od tri govornika otkazala učešće, ali su prof. dr Jovica Trkulja i dr Srbijanka Turajlić u poslednjem momentu prihvatili da govore. Dekan je ovu tribinu pokušao da zabrani jer bi se „to pretvorilo u kritikovanje ministra i univerziteta što ništa nije uradi“ - stoji u saopštenju udruženja

Na kraju je dekan dozvolio da se tribina održi, a nakon nje je donet Pravilnik o organizovanju i održavanju studentskih tribina i skupova, kojim se i formalno uvodi mogućnost cenzure.

Kao treći razlog za zabranu dekan je zamerio to što nije pozvana druga strana, dok studenti smatraju da bi pozivanje druge strane predstavljalo politizaciju skupa.

Sima Avramović, dekan Pravnog fakulteta, kaže za “Blic” da održavanje nije dozvoljeno zbog izneverenog poverenja prillikom prethodne tribine.

- Tribinu sam zabranio lično kao moralni čin i pedagošku meru, budući da prethodna tribina nije bilo ono na šta sam dao saglasnost - promenjeni su gost, a i tema nije odgovarala onom što je najavljeno. Uostalom, većina članova ovog udruženja su studenti FPN - kaže Avramović za “Blic”.

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Saša Janković (ni)je zabranjen

Izvor: Danas, 26.Feb.2015, 09:04

Beograd - Dekan Pravnog fakulteta u Beogradu zabranio je održavanje tribine “Zaštitnik građana između pravne države i državne bezbednosti", na kojoj je trebalo da učestvuje i ombudsman Saša Janković, tvrdi udruženje Studenti za slobodu. S druge strane, dekan te visokoškolske ustanove Sima...

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.