WWF ne podržava izgradnju malih hidroelektrana

Izvor: RTS, 11.Feb.2020, 17:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

WWF ne podržava izgradnju malih hidroelektrana

Svetska organizacija za zaštitu prirode Adrija (WWF) saopštila je da privatni investitori mini-hidroelektrana šire lažne vesti i demantuje njihove tvrdnje da MHE ne utiču negativno na prirodu i da VVF podržava njihovu izgradnju.
Poslednjih desetak godina svedočimo sistemskom uništavanju reka i potoka usled ekspanzije malih hidroelektrana, navodi se u saopštenju WWF i dodaje da u Srbiji i celom regionu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << postoje problemi uzrokovani nekontrolisanom izgradnjom MHE.

Za razliku od tvrdnji investitora iznetih u tekstu koji je ranije objavio Tanjug, u WWF fondu kažu da je šteta koju MHE čine prirodi i širem društvu izuzetno velika – od uništavanja rečnih korita, zarobljavanja reka u cevi, gubitka biološke raznovrsnosti i devastacije okolnog područja, do ugrožavanja izvora pitke vode i opstanka lokalnog stanovništva.
"Zbog svega navedenog, WWF nikako ne može podržati izgradnju MHE", poručuju iz te organizacije dodajući da su se uvek transparentno zalagali za održivo korišćenje obnovljivih izvora energije.
WWF ponavlja stav da treba zaustaviti podsticaje za sve vrste malih hidroelektrana i da na taj način treba ograničiti njihovo nekontrolisano širenje i uništavanje naših reka.
"Trenutna politika podsticaja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora odgovara isključivo investitorima u MHE, značajno ograničavajući proizvodnju iz drugih obnovljivih izvora, poput sunca i vetra. Štaviše, što je manja instalisana snaga postrojenja, to je veća podsticajna otkupna cena struje, čime se dodatno povećava pritisak na reke, jer je investitorima u interesu da sagrade što više postrojenja manje instalisane snage. To često podrazumeva stavljanje nebrojenih kilometara reka u cevi. U prilog tome govori i činjenica da je 95 odsto sagrađenih MHE snage ispod 1 MV", pojašnjava Nataša Milivojević iz WWF  Adrije".
"Hiljade kilometara reka bile bi izgubljene" Analiza ulaganja u male hidroelektrane, koju je 2018. godine uradila organizacija Bankwatch pokazuje kako se većina takvih projekata u Srbiji finansira novcem stranih banaka, a posebno grupa Erste banke (Austrija) i Unikredit banke (Italija).
"Investitori često napominju kako su MHE bitne za energetsku budućnost Srbije. Ipak, sve analize pokazuju da je njihov doprinos energetskoj stabilnosti Srbije zanemarljiv. Postojeće MHE u proseku proizvode manje od 0,8 odsto ukupne električne energije, a kada bi se sve planirane izgradile, taj iznos ne bi premašio tri odsto".
U WWF-u ističu da bi, zauzvrat, bilo izgubljeno na hiljade kilometara reka.
"Ipak, rešenje postoji. Vladi Srbije već smo predložili da se iz Uredbe o podsticajnim merama za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, trajno ukinu podsticaji za male hidroelektrane i povećaju kvote za druge obnovljive izvore energije poput vetra ili sunca. Time bi se dugotrajno doprinelo boljem energetskom miksu, te stabilizaciji celog sistema. Osim toga, ulaganjima u energetsku efikasnost i modernizaciju elektroenergetskog sistema povećala bi se dostupnost električne energije, umesto uništavanjem naših reka", zaključuje Milivojević.
Vlada Srbije, kako je navedeno, sada ima jedinstvenu priliku da izmeni Uredbu o podsticajnim merama za proizvodnju električne energije iz OIE i isključi iz nje male hidroelektrane.
Na taj način poslala bi jasnu poruku da je očuvanje biodiverziteta jedan od strateških prioriteta Srbije odnosno zaštita vodnih resursa kojim obiluje.
Istovremeno, zaustavljanjem dalje izgradnje MHE stali bi uz građane koji su putem protesta i drugim javnim nastupima, jasno pokazali da žele da zaustave dalje uništavanje reka Srbije, navedeno je u saopštenju.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.