Izvor: Danas, 20.Okt.2015, 23:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vučić: Nećemo postavljati žicu na granici
Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da Srbija neće postaviti nijedan metar žice na svojoj granici, ma koliko situacija sa izbeglicama bude teška, i da će uspeti da zadrži mir i stabilnost.
- Neka radi ko šta hoće, mi nećemo da podižemo žice. Držaćemo stvari pod kontrolom ma koliko bude teška situacija, imaćemo mir i stabilnost u Srbiji, rekao je Vučić novinarima na svečanosti povodom početka radova na izgradnji mosta Ljubovija - Bratunac. >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << Vučić je naveo da Srbija nema nameru da gradi žice i ograde, pa makar se svi ostali ogradili. Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je da je tokom jučerašnjeg dana veća grupa izbeglica sa Bliskog istoka probila policijski kordon na "zelenom delu" granice sa Hrvatskom i da je tom prilikom u tu zemlju ušlo između 4.000 i 5.000 ljudi. - Dešava se ono što smo i rekli - žice, ograde i policijski kordoni nisu najbolji način za suočavanje sa ovom krizom. Moramo da tražimo rešenja, a ne fizičke prepreke za te ljude - rekao je juče Stefanović tokom posete policijskom nastavnom centru "Mitrovo polje" na Goču. On je istakao da izbeglice dolaze u Srbiju iz Grčke, članice Evropske unije, i da je zato prva stvar koju Evropa mora da kaže da li će biti učinjeni neki napori da se uradi njihova bolja selekcija, "da odredimo ko ima pravo da uđe u EU i zatraži azil". Kako je ukazao, ogroman broj migranata koji dolaze u Evropu nešto je sa čime ni velike i razvijene zemlje EU nisu u potpunosti u mogućnosti da se suoče, jer se radi o milionima ljudi.- Srbija očekuje neku vrstu evropskog rešenja. Mi ne možemo da prihvatimo da se teret krize svali na nas, jer niti smo je izazvali, niti smo na bilo koji način uticali da do nje dođe, naglasio je Stefanović.On je napomenuo da Srbija, možda već ove nedelje, očekuje neke reakcije EU, da se vidi šta će biti plan za dalje, "pošto očigledno naši susedi, koji se ne snalaze baš najbolje sa migrantskom krizom, odlučuju da kad ne mogu da pomognu podižu zidove".Prema navodima medija, granični prelaz Berkasovo - Bapska između Srbije i Hrvatske juče je bio zatvoren. Zbog toga su izbeglice bez policijskog dopuštenja ulazile u Hrvatsku. Reagujući na to, ministar hrvatske policije Ranko Ostojić rekao je da onima koji ulaze kroz polja preti povratak u Srbiju. Ministarka spoljnih poslova Hrvatske Vesna Pusić rekla je da bi Hrvatska mogla da zatvori granice i izgradi ogradu zbog izbeglica, ali da se nada da neće biti prisiljena na tu odluku. Većina izbeglica je noć između ponedeljka i utorka provela na otvorenom, pokušavajući da se zagreju folijama i ćebadima koje su dobili po ulasku u Srbiju, dok su neki od njih pokušavali da zapale vatru od drva koja su pronašli u šidskom ataru.Predstavnici UNHCR i Crvenog krsta navode da je "noć protekla u mukama", ali mirno, dok nove izbeglice i dalje pristižu, pošto kroz Berkasovo redovno prolaze autobusi iz Preševa.





