Vrućina ošamutila Beograđane

Izvor: Blic, 13.Jun.2010, 01:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vrućina ošamutila Beograđane

Više od 90 intervencija beogradske hitne pomoći zabeleženo je juče do 16 sati zbog visokih temperatura u glavnom gradu Srbije, koji je prema meteorološkim podacima bio jedan od najtoplijih u Evropi. Samo na javnim mestima beogradski lekari su intervenisali više od 35 puta, što je više od proseka za ovo doba godine. Savet, uzimati što više tečnosti

Iako lekari svakodnevno apeluju na građane kako da se ponašaju, neki od njih se ipak ogluše na ove preporuke, pa zato često >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << dođe i do ozbiljnih povreda.

- Kolapsi obeležavaju ove tople dane. Mi stalno savetujemo, ali ljudi ne slušaju, pa je zato mnogo kolapsa na ulici, u crkvi, na pijaci...i to uglavnom među starijim osobama. Prilikom kratkotrajnog gubitka svesti dolazi do padova, a time i do povreda. Srčani i drugi hronični bolesnici takođe imaju velike probleme. Neretko se dešavaju i epileptični napadi – kaže doktorka Nada Macura, portparol Hitne pomoći u Beogradu.

Nasuprot Beogradu, visoke temperature koje su ovih dana u Srbiji nisu izazvale veće probleme u ostalim gradovima naše zemlje, gde je hitna pomoć izlazila na teren u granici normale. Do 15 časova u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, bilo je ukupno oko 80 intervencija, od čega je oko 35 na javnom mestu, zbog kolapsa i kratkotrajnog gubitka svesti na otvorenom zbog velikih vrućina.

Visoke temperature posebno loše utiču na srčane bolesnike, astmatičare i ljude sa visokim pritiskom, kojima se savetuje češće odmaranje, uzimanje većih količina tečnosti, izbegavanje ulaska u vozila gradskog prevoza i zaštita glave od sunca.

- Kada je ovako toplo radnim danima je veći broj intervencija, pogotovo u periodu kada se ljudi vraćaju sa posla. Tada najčešće kolabiraju ženske osobe, mlađe i srednjih godina – kaže za „Blic nedelje" doktor Srđan Čobanov iz novosadske hitne pomoći.

Doktori apeluju na građane da se poslušaju savete i da se ponašaju u skladu sa temperaturom, pogotovo jer će se veoma toplo vreme zadržati do srede sa najvišom dnevnom temperaturom u većini mesta između 32 do 36 stepeni.

Saveti lekara

- Ne treba izlaziti na ulicu između 10 i 17 sati (pogotovo starije osobe i hronični bolesnici)

- Šetnje pomeriti za kasne večernje sate

- Biti u klimatizovanom prostoru ili napraviti promaju, spustiti roletne, staviti vlažan peškir iza vrata

- Nositi što porozniju pamučnu odeću svetlijih nijansi i zaštitu za glavu od sunca

- Obavezno se rashlađivati na gradskim česmama i unositi što više tečnosti (poželjno da to budu limunade i prohlađen čaj od nane sa ledom)

- Izbegavati javni prevoz

- Ishrana mora da bude mediteranska (što više salate, što manje prženog mesa i pečenja, što više povrća i voća)

- Od mesa treba jesti ribu, piletinu, ćuretinu

- Ako nekome na ulici pozli, treba ga skloniti u hladovinu, raskomotiti ga, osvežiti vodom i pozvati hitnu pomoć

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Navijačima ne smeta tropska vrelina

Izvor: B92, 13.Jun.2010

Beograd, Niš, Novi Sad -- Srbija izgubila od Gane 0:1 u prvom nastupu na Mundijalu. Visoke temperature u Srbiji nisu sprečile veliki broj gledalaca da na otvorenom bodre reprezentaciju...Zbog veoma visokih temperatura u Srbiji i danas je bilo gotovo nepodnošnljivo boraviti napolju...Hitnoj pomoći...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.