Izvor: Glas javnosti, Tanjug, 02.Mar.2011, 07:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vojna saradnja Srbije i Britanije
BEOGRAD - Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Miloje Miletić izjavio je posle sastanka sa načelnikom Generalštaba Kopnene vojske Oružanih snaga Velike Britanije generalom Piterom Volom da postoji prostor za unapređenje i do sada dobre bilateralne vojne saradnje.
Miletić je istakao da je za Vojsku Srbije posebno značajna razmena iskustava u učešću u mirovnim operacijama obzirom da Vojska Britanije u toj oblasti ima niz aktivnosti širom sveta.
On je na zajedničkoj >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << konferenciji za novinare sa britanskim kolegom dodao da će oblast školovanja i usavršavanja srpskih oficira u britanskim vojnim ustanovama biti, takođe, jedna od aktivnosti buduće saradnje.
Miletić je dodao i da je osam oficira Vojske Srbije završilo britanski kraljevski koledž, a njih trojica Komandno štabno usavršavanje u Velikoj Britaniji.
On je podsetio da je Velika Britanija jedan od najvećih donatora za učenje engleskog jezika u srpskom sistemu odbrane i da je i kroz te aktivnosti podržala reformu i modernizaciju Vojske Srbije.
"General Vol se posebno interesovao za rad regionalnog centra Atomsko biološko hemijske odbrane (ABHO) u Kruševcu kao i za mogućnost uspostavljanja saradnje", naveo je Miletić.
Prema njegovim rečima, tema razgovora bila je i mogućnost posete britanskih oficira centru ABHO kao i razmena iskustava i kadrova u toj oblasti.
Vol je podržao učešće pripadnika srpskog sistema odbrane u mirovnim misijama ističući da "Vojska Srbije ima pozitivnu ulogu kroz učešće u mirovnim misijama širom sveta".
On je istakao da je tema razgovora sa srpskim kolegom bila i stabilnost u regionu kao i razmena iskustava i realizacija niza zajedničkih projekata.
"Moramo raditi zajedno i učiti jedni od drugih", rekao je načelnik Generalštaba Kopnene vojske Oružanih snaga Velike Britanije ocenivši posetu srpskim kolegama kao, u tom kontekstu veoma ohrabrujuću.
Vol će tokom dana posetiti Vojnu akademiju, a sastaće se i sa ministrom odbrane Srbije Draganom Šutanovcem.




