Vlast slaba na mito

Izvor: Glas javnosti, 24.Sep.2008, 09:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vlast slaba na mito

BEOGRAD - Indeks percepcije korupcije, odnosno opažanja o raširenosti korupcije, u Srbiji iznosi 3,4 i nije se promenio u odnosu na prošlu godinu, što ukazuje da se nije mnogo učinilo u suzbijanju ovog društvenog problema.

Prema ovogodišnjoj listi „Transparensi Internešenela“ Srbija se po tom indeksu ove godine našla na 85. poziciji koju deli sa Crnom Gorom, Albanijom, Indijom, Madagaskarom, Panamom i Senegalom, dok je prošle godine bila na 79. mestu.

Najgore rangirana >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << među republikama bivše Jugoslavije je Bosna i Hercegovina i na 92. je mestu ove liste, dok se prednost Hrvatske i Slovenije povećala. Tako je Slovenija sa indeksom 6,7 i 26. mestom na rang-listi ispred mnogih „starih“ članica EU, poput Španije, Portugala, Italije, Grčke.

Posle pet godina sporog, ali konstantnog napretka, u našoj zemlji zabeležen zastoj u suzbijanju korupcije i popravljanju ugleda zemlje. Ovakve podatke predsednik „Transparentnosti Srbija“ Vladimir Goati ocenio je kao zabrinjavajuće.

KRITIKE

Pozicioniranje Srbije na 85. mestu Transparensi internešnal liste sa indeksom 3,4 naišla je i na kritike domaće javnosti. Direktor Uprave za javne nabavke Predrag Jovanović smatra da od napretka u borbi protiv korupcije zavisi pomoć koju Srbija očekuje od međunarodnih organizacija. Savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević ukazao je na negativan uticaj stepena korupcije na strana ulaganja.

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić posebno negativnim smatra što je potrošena jedna godina, a da nikakav napredak nije ostvaren.

Oni su se složili da je neophodne usvojiti set antikorupcijskih zakona.

- Sa indeksom 3,4 i na 85. mestu daleko smo i od idealnog indeksa 10, ali i od indeksa 5,0 koji označava snošljiv stepen korupcije - rekao je Goati i dodao da poboljšanje u odnosu na 2000. godinu, kada je indeks bio 1,3, ne može da umanji zabrinutost, a da loša početna pozicija ne može biti opravdanje za to što u poslednjih osam godina nije učinjeno više na suzbijanju korupcije.

Goati je rekao da je vlast pokazala slabost i nepostojanje dobre volje da obezbedi uslove za rad regulatornih institucija, pre svega Uprave za javne nabavke i Državne revizorske institucije i da zato nije dovoljno samo donositi antikorupcijske zakone.

Programski direktor „Tranparentnosti Srbija“ Nemanja Nenadić ukazao je na činioce koji su sprečili suzbijanje korupcije, a među njima su dva izborna procesa, dugotrajni pregovori o formiranju nove vlade, pauza u radu parlamenta i neusvajanje neophodnih antikorupcijskih zakona, kao i to što nije okončana reforma pravosuđa

Srbija od 2005. godine ima antikorupcijsku strategiju, ali njena primena kasni, a sprovođenje obaveza se na prati na sistematski način.

Na listi „Transparensi Internenšenela“ rangirano je 180 zemalja na skali od 1,0 do 10. Indeksi su sačinjeni na osnovu najmanje tri od 13 istraživanja sprovedenih u poslednje dve godine, uglavnom među poslovnim ljudima i investitorima.

Ove godine Srbija je rangirana na osnovu podataka iz šest istraživanja koja su zasnovana na podacima iz 2007. i 2008. godine.

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.