Vikipedija proslavila 15. rođendan

Izvor: Akter, 15.Jan.2016, 22:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vikipedija proslavila 15. rođendan

Običnom čoveku trebalo bi više od 21 godine da pročita svaki tekst objavljen na engleskom jeziku na Vikipediji, koja je danas u svetu, ali i u Beogradu, proslavila svoj 15. rođendan

Kako je u izjavi Tanjugu objasnila portparolka Vikimedija Srbija Ivana Guslarević, u čijim prostorijama je održan koktel i u kojima su nagrađeni najbolji srpski vikimedisti, taj običan čovek ne bi smeo da spava niti radi bilo šta drugo osim čitanja.

Naime, onlajn enciklopedija >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << koja je nastala 15. januara 2001. trenutno ima 37,9 miliona članaka na 288 jezika, od čega je više od pet miliona napisano na engleskom, a više od 330.000 na srpskom jeziku.

Guslarević je objasnila da je Vikipedija projekat enciklopedije otvorenog sadržaja na internetu, koji razvijaju dobrovoljci uz pomoć posebnog softvera, i da je cela ideja da milioni dobrovoljaca širom sveta dele znanje i time stvaraju najveću enciklopediju u ljudskoj istoriji.

"Vikipedija je promenila definiciju znanja, jer u svakom trenutku možete da dođete do informacije. Svi, poput novinara, učenika, studenata, koriste Vikipediju kao početno mesto za istraživanje", rekla je Guslarević i dodala da, kada bi bilo potrebno 7.500 knjiga da bi se Vikipedija odštampala.

Umesto listanja toliko stranica, kako je istakla, informacije Vikipedije pristupačne su za svega nekoliko sekundi.

Uzevši u obzir činjenicu da svaki korisnik Interneta može da piše i uređuje tekstove na Vikipediji, često se javlja sumnja u valjanost i istinitost njenih podataka.

Kada je reč o relevantnosti Vikipedije, ona je relevantna kao i svaka druga enciklopedija, naglasila je Guslarević i ukazala na činjenicu da se i ona, kao i klasične enciklopedije, piše prema striktnim pravilima i da informacije napisane na njoj moraju da budu proverljive i podržane izvorima i referencama.

"Patroleri, administratori, ček-juzeri, stjuarti, to su neke funkcije koje imaju vikipedijanci i koji redovno, na dnevnom nivou, proveravaju nove članke i nove izmene, istinitost podataka. Takođe, svaki članak na Vikipediji ima svoju stranicu za razgovor, tako da i drugi vikipedijanci mogu da ukažu da neki podatak eventualno nije tačan, da imaju bolji i da za njega navedu izvore", objasnila je Guslarević.

Povodom godišnjice Vikipedije, Vikimedija Srbije nagradila je Radenka Đokovića iz Pala, godišnjom članskom kartom Biblioteke grada Beograda i Narodne biblioteke Srbije.

Đokovića, koji je na Vikipediji poznat pod korisničkim imenom "Car Radovan", izglasala je zajednica vikipedista za najboljeg u 2015.

Ipak, s obzirom na to da živi u Republici Srpkoj, on je svoju nagradu ustupio vikipedisti Bojanu Pejoviću.

Na obeležavanju 15. rođendana posebno je pohvaljena i Jovana Milošević, čije je korisničko ime "Imperatorka", jer je uspela da za 100 dana napiše na srpskom izdanju Vikipedije 100 članaka.

Najobimniju enciklopediju u ljudskoj istoriji stvorilo je više od 80.000 dobrovoljaca širom sveta i njom rukovodi neprofitna Zadužbina Vikimedije, dok su svi urednici Vikipedijinih članaka su volonteri, koji udružuju svoje napore i doprinose u okviru različitih tematskih celina.

Vikimedija Srbije je nevladino, nestranačko i neprofitno udruženje, čiji su ciljevi promocija i podržavanje stvaranja, sakupljanja i umnožavanja slobodnog sadržaja na srpskom jeziku, isključivo na neprofitan način, kao i ideje da ljudi imaju jednak pristup znanju i obrazovanju.

Njen predsednik je Filip Maljković.

Nastavak na Akter...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Akter. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Akter. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.