Izvor: Blic, 07.Maj.2009, 06:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vatromet i za koncert „Iron Maiden“ u Areni
SMEDEREVO - Smederevcu Darku Miliću za 15 godina rada i usavršavanja u oblasti zahtevnih specijalnih efekata, pristaje zvanje barda srpske pirotehnike. Njegova specijalnost su vatrometi, ne samo pred kamerama već i za svaku drugu priliku, kada nekom događaju treba dodati značaj i atraktivnost. Njegove munje sevale su na „Evroviziji” u Beogradu, na televizijskim spektaklima „Operacija trijumf” i „Veliki brat”, na koncertu „Iron Maiden” u Areni, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << brojnim novogodišnjim vatrometima, ali i na pokaznim vežbama srpske vojske i policije.
A, sve je počelo od dečjeg nestašluka.
- Još kao detetu, petarde su mi bile omiljena igračka. Zimi, oko Nove godine, one mogu da se kupe na svakom koraku, ali leti ih nema. Zato sam počeo da ih pravim sam, dovijajući se na razne načine, ali kada sam primetio da one koje sam izrađujem pucaju jače od kupovnih, odlučio sam da se tome posvetim. Tako mi je pirotehnika postala profesija. Ima institucija kod nas u kojima ovaj posao može da se uči. Položio sam neophodne ispite, kao i državni, da bih mogao da osnujem firmu i da ovaj hobi preraste u profesiju, od koje može da se živi. Ipak, nisam se zadržao na tome, već sam učio i dalje, iz strane literature, pa mogu da se pohvalim da imam najveću biblioteku stručnog štiva iz oblasti konstrukcije pirotehničkih sredstava, koje i naše kolege iz drugih gradova često koriste, kada u poslu naiđu na probleme - kaže Darko Milić, dodajući da je uzor našao u doktoru Takeu Šimicuu, svetski priznatom japanskom stručnjaku u oblasti pirotehnike.
Ističe da je jedan od retkih Evropljana koji su u ličnom kontaktu sa dr Šimicuom, a od njega je dobio najvredniju literaturu i savete kako da razvija posao pirotehničara i unapređuje znanje.
- Od pirotehničkih sredstava koristimo uvozna i ona koje sami izrađujemo. Dokazali smo mnogo puta da ne postoji pirotehnički efekat, za film, pozorište ili koncert, koji ne možemo da izradimo. Kod nas, pirotehničari za vrlo kratko vreme ovladaju veštinama od izrade vatrometnih bombi, specijalnih detonatora, pa do ostalog pirotehničkog materijala, poznatog u oblasti specijalnih efekata. Drugi se uglavnom bave preprodajom pirotehnike - dodaje naš sagovornik.
Darkovo preduzeće jedino u Srbiji ima balistički tunel za ispitivanje eksplozivnih sredstava, a nedavno je nabavio i kompjuter za piromuzičke vatromete, koji se koriste na koncertima i pri snimanju spotova. Reč je o uređaju, koji pruža mogućnost da se, preko satelitske mreže, istovremeno upravlja sa više vatrometa, na različitim geografskim lokacijama.
Zbog nepažnje na operaciju očiju
U igri vatrom, svaka greška ili nepažnja može mnogo da košta. - Imao sam peh, pre četiri godine. Dok sam radio na novom vatrometu, za trenutak sam podigao zaštitni vizir, da bih se javio na telefon. Zaboravio sam da ga vratim i nastavio rad, bez zaštite. Povredile su me plastične krhotine od detonacije. Morao sam na operaciju očiju. Na sreću, sve prošlo bez težih posledica. Opasnost od povreda je uvek prisutna i zato se tela pirotehničkih sredstava izrađuju od plastike ili drveta, da bi se eventualne povrede ublažile - objašnjava Darko Milić.







