
Izvor: Blic, 30.Mar.2009, 06:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vanjine zbirke poezije ovenčane su nagradama
MAJDANPEK - Kada je Vanja Miljković (21) pre dve godine upisao studije srpskog jezika i književnosti u Beogradu, u Majdanpeku niko nije bio iznenađen. Od učenika generacije u majdanpečkoj gimnaziji koji je više puta osvajao prva mesta na republičkom takmičenju iz srpskog jezika i književnosti, na smotrama Centra za talente to se i očekivalo.
- Moj izbor nikoga nije iznenadio, a ni mene ono što me je sačekalo - kaže Vanja i to potvrđuje prosekom ocena od 9,93 kojim >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je započeo drugu godinu studija, nameran da to ne kvari. - Naravno, nisu baš sva očekivanja ispunjena, u pojedinim oblastima želeo sam i više, ali ima vremena do kraja studija, to može da se promeni.
Vanji je 2007. godine kao studentu prve godine izašla druga zbirka pesama „Sijamski blizanac i šesnaesta noć” za koju je dobio nagradu „Blažo Šćepanović”. Štampanje prvog rukopisa „Putovanje kroz Samsaru” omogućila mu je nagrada „Spasoje Pajo Blagojević” koju je kao učenik drugog razreda Gimnazije dobio za neobjavljenu zbirku pesama autora do 27 godina.
- Ta poezija predstavljena je u programu „Talas” zaječarskog Festivala mladih pesnika, a nekoliko novih pesama u drugom broju elektronskog časopisa „Kult” - reči su Vanje koji je nastavio i saradnju sa istraživačkom stanicom Petnica kao mlađi saradnik na seminaru lingvistike.
Vanja je skroman i lepo vaspitan mladić koji svojim ponašanjem, a pre svega rečitošću, razumevanjem i pažnjom sa kojom učestvuje u razgovoru „kupuje” svoje sagovornike. Stav i mišljenje ponekad ne ume ili ne želi da
Lična karta
Student: Vanja Miljković
Mesto: Majdanpek
Fakultet: Filološki fakultet u Beogradu
Prosek ocena: 9,93
Godina studija: Druga
sakrije pa je to povremeno razlog što ide težim putem, budući da još ima onih koji misle da bi sa 21 godinom trebalo da se bavi učenjem i zabavom, a da ozbiljnije teme ostavi za zrelije godine.
- Biti danas student u Srbiji znači mnogo toga. Student nije samo neko ko odlazi na predavanja, uči i polaže ispite. Naprotiv, suočava se sa svakodnevnim društvenim problemima, zauzima kritički stav prema aktuelnim dešavanjima, čeka stipendije koje kasne, pokušava da otvori vrata koja mu zatvaraju, da aktivno učestvuje u oblikovanju društva. Student u Srbiji danas mora da se suoči sa mnogim ograničenjima - smatra Vanja.
On primećuje da se o novom, savremenijem studiranju govori samo u teoriji, a da se na tom planu ništa ne dešava u praksi.
- U društvu koje probleme radije ostavlja za sutra, studentske teme nisu najbitnije - nezadovoljan je Vanja položajem studenta dodajući da je samo ovde uobičajeno da stipendiju za oktobar primite u martu naredne godine. - Na sreću, u svemu ovome, student nije sam. Tu su profesori na koje se može osloniti, kojima se može obratiti i od kojih se može mnogo toga naučiti.
Svoju budućnost vidi na fakultetu koji će karakterisati novo savremenije studiranje, ali na putu do nje, savladava svakodnevne prepreke, čeka obećanu stipendiju koja naravno, kasni, trudi se da ne zapostavi porodicu, stare prijatelje i drugove, izdvaja vreme i za nove, puno čita, i dalje piše poeziju, ne propušta predavanja, sprema ispite, bavi se naukom i istraživačkim radom i ne može da razume zašto za promenu svakodnevice kojom smo nezadovoljni, svako od nas ne učini makar nešto.
Na petničkoj izložbi
U sklopu petničke izložbe „Korak u nauku” u Narodnoj banci Srbije početkom marta je sa Tihanom Smiljanić govorio o jeziku interneta, a to samo pokazuje na koji način Vanja koristi slobodno vreme. On živi u studentskom domu. Srećan je što je uspeo da dobije jednokrevetnu sobu pa svo svoje vreme može da koristi na najracionalniji način.