Izvor: B92, 15.Sep.2004, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Valjevo i dalje u "komunalnoj blokadi"
Valjevo -- Opština Valjevo već deveti dan nalazi se u komunalnoj blokadi, jer građani drže u blokadi gradsku deponiju.
Građani Beloševca, Donje Grabovice, Gorića i okolnih stambenih naselja koji drže u blokadi gradsku deponiju ne dozvoljavaju da se na nju doveze nijedan kamion smeća. Novinar Radio "Patka" Svetlana Marković za B92 javlja da je predsednik Izvršnog odbora Skupštine opštine Valjevo Žarko Kovač kaže da je moguće i uvođenje vanrednog stanja.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Kovač je, posle pregovora u utorak, nagovestio da bi, ako razgovori s građanima koji blokiraju rad deponija ne urode plodom, štab za ublažavanje šteta pričinjenih elementarnom nepogodom imao sva prava da proglasi vanredno stanje. "Takva autodestrukcija, prema našim zakonskim tumačenjima, nije dozvoljena. Napravićemo sastanak štaba i primenićemo zakonski mehanizam, koji ne treba nikoga da plaši, to bi samo trebalo da znači da u ovom trenutku na scenu stupaju organi koji su dužni da zaštite zakon", kaže Kovač.
Radomir Marinković, predsednik Odbora za uklanjanje deponija, o zahtevima meštana koji žive u njenoj blizini kaže da bi deponiju trebalo prodati, zabraniti joj rad i preseliti je. "Onog momenta kada bude doneto rešenje o trenutnom iseljenju, tu sam da pomerimo deponiju", rekao je Marinković.
Kao rešenje je ponuđeno poboljšanje svakodnevnog nadzora i organizovanje noćne čuvarske službe dok ne budu stvoreni uslovi za izgradnju regionalne deponije, zabrana odlaganja otpada organskog porekla i redovno presipanje deponije zemljom.
Na ulicama Valjeva u sredu je bilo preko 500 tona smeća.











