Izvor: Politika, 10.Apr.2009, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Uzurpiranje državnih parcela
U Srbiji je u zakup izdato 230.000 hektara poljoprivrednog zemljišta, a tokom protekle dve godine bespravno je obrađivano 145.000 hektara
Kikinda – Za 21. i 22. april predviđena je licitacija za izdavanje u zakup 1.100 hektara državnog zemljišta, čije je održavanje krajem marta onemogućilo oko 200 razgnevljenih paora, koji su tom prilikom tvrdili da su obmanuti, tačnije da su uslovi izdavanja promenjeni na samoj licitaciji, tako da je zakupljene parcele trebalo >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << platiti odmah, a u njive bi mogli da uđu tek u oktobru. Kako se tada čulo, na ovaj način bi „tajkunima koji ilegalno obrađuju te površine bilo omogućeno da skinu rod”.
Nakon ovog događaja nadležni iz kikindske opštine su u dogovoru sa Ministarstvom poljoprivrede odlučili da se plaćanje zemljišta uzetog u arendu prolongira do kraja jula.
– Međutim, ostalo je rešenje po kojem se u posed može ući tek oktobru. Što se tiče nezakonitog korišćenja zemljišta, pretpostavljamo da je skoro svih 1.100 hektara ilegalno uzorano i posejano, a da najveći deo, oko 700 hektara, obrađuje AD „Jedinstvo”. Reč je o parcelama koje nakon privatizacije nisu vratili državi. Nezakoniti korisnici državnog zemljišta moraće da plate nadoknadu – kaže za „Politiku” predsednik opštinske Komisije za izdavanje državnog zemljišta u zakup Ljuban Sredić.
U AD „Jedinstvo”, koje je u vlasništvu Kompanije „Matijević, nisu želeli da odgovore na naša pitanja u vezi sa nezakonitom obradom državnih parcela. Samo nam je rečeno da sve rade po – zakonu.
Prema podacima Ministarstva poljoprivrede u Srbiji je do sada u zakup izdato 230.000 hektara zemljišta u vlasništvu države, dok je tokom protekle dve godine bespravno obrađivano 145.000 hektara.
– Poljoprivredna inspekcija utvrđuje ko koristi državno poljoprivredno zemljište, a potom Ministarstvo poljoprivrede i Republičko javno pravobranilaštvo u saradnji sa lokalnom samoupravom pokreću postupak naplate, i to vansudskim poravnanjem, sudskim poravnanjem ili tužbom.Po tom osnovu je Ministarstvo poljoprivrede, u saradnji sa Republičkim javnim pravobranilaštvom, naplatilo oko 430.000.000 dinara za korišćenje poljoprivrednog zemljišta bez pravnog osnova. Podneto je više od 150 tužbi protiv pravnih i fizičkih lica koja nisu izmirila svoje obaveze. U Kikindi je do sada utvrđeno da je 15 fizičkih i pravnih lica bespravno koristilo državno zemljište ukupne površine od oko 1.770 hektara.Sedmoro je platilo naknadu, četvoro je tuženo, a u četiri slučaja je poslata opomena pred utuženje – navodi za naš list samostalni savetnik u Ministarstvu poljoprivrede Zoran Knežević.
Poljoprivrednik iz Kikinde Stojan Padejčev smatra da država svojim ponašanjem hrabri „velike igrače koji krše pravila”:
– Njima nikada nije bilo zabranjeno učešće na licitacijama. Država im, iz nekih razloga, sve oprašta, a od nas, paora, zahteva plaćanje unapred – kaže Padejčev.
Silvija Miletin
[objavljeno: 11/04/2009]













