Izvor: RTS, 25.Jun.2015, 20:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Uoči popunjavanja lista želja
Budući srednjoškolci danas su mogli u svojim školama da vide i konačne rezultate male mature. Najtraženije su, kao i prethodnih godina, gimnazije, ekonomske i medicinske škole. Stručnjaci kažu da do posla najbrže dolaze oni koji završe škole iz oblasti knjigovodstva, telekomunikacija, elektronike.
Grešilo se iz neznanja, ali i zbog loše koncentracije ili treme. Iako đaci kažu da nije bilo previše >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << lako, većina je, reklo bi se, zadovoljna postignutim rezultatima.
Učenici kažu da su na njihovim listama želja najčešće gimnazija, ekonomska i medicinska škola.
Upravo te škole, pored pravne, ugostiteljske ili škole za negu lepote, bile su najtraženije prošle godine. U Beogradu je, podsetimo, bilo čak devet prijavljenih učenika na jedno slobodno mesto za kuvara. U Novom Pazaru za zubnog tehničara čak 15 kandidata za jedno mesto.
"Vukovci su se upisivali u te škole. Sada imamo situaciju gde su u pojedinim delovima Srbije i na rubu Beograda ukinuta popularna zanimanja i samim tim će nastupiti gašenje", ukazuje Milorad Antić iz Foruma stručnih srednjih škola.
Odeljenja su smanjivana u skladu sa potrebama tržišta, napominju nadležni i podsećaju da u svakoj sredini u Srbiji ima više mesta u srednjim školama nego osmaka.
"Jedno je nešto što bismo voleli, ali kada pogledate na tržištu rada najviše je takvih nezaposlenih. Nijedna škola nema veliki broj ugašenih odeljenja, nije u pitanju opstanak apsolutno nijedne škole zbog ovog smanjivanja u Srbiji", navodi pomoćnica ministra prosvete Zorana Lužanin.
Pred sutrašnje popunjavanje lista želja tu je i pomoć Nacionalne službe za zapošljavanje.
"Najlakše dolaze do posla knjigovođe, računovođe, elektrozavarivači, elektrotehničari računarstva, elektronike, telekomunikacija, zdravstvene negovateljice, kuvari, oblasti iz nege starih lica...", ističe Desanka Mihailović Kovač, savetnik za zapošljavanje NSZ.
Najteže se posle srednje škole zapošljavaju kandidati koji su završili poljoprivrednu, mašinsku ili tekstilnu školu, kao i oni sa gimnazijskim obrazovanjem.









