Univerzijada će proći mimo Pančeva

Izvor: Politika, 29.Okt.2008, 23:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Univerzijada će proći mimo Pančeva

Od megalomanski zamišljenog sportskog centra ambicije su vremenom svedene na neuporedivo manju halu, za čiji završetak trenutno nedostaje čitava tri miliona evra

Pančevo – Lokalna vlast konačno je priznala ono što se već duže slutilo: u vreme Univerzijade, koja se narednog leta održava u Beogradu, Pančevo će ostati u zapećku, ukoliko se izuzme nekoliko treninga u ovdašnjim školskim fiskulturnim salama, koje će biti na raspolaganju učesnicima studentskih >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << sportskih igara. Osim aktuelnog redukovanja budžeta namenjenog Univerzijadi, ovakvom epilogu kumovala je i megalomanija lokalnih čelnika. Podsećamo, proletos je započeta, ne prvobitno zamišljena, već mnogo manja hala namenjena Univerzijadi, a sada je veliko pitanje kada će i kojim parama biti završena.

Iako nisu bili jedini koji su izražavali otvorenu sumnju da će Pančevo do Univerzijade 2009. moći da izgradi planirani sportski kompleks, ovdašnji nosioci vlasti najčešće su optuživali novinare da ne podupiru ono što Pančevo može.

A sve je počelo idejom da se do početka Univerzijade na lokaciji Mali rit izgradi hala površine 10.000 kvadratnih metara koja bi mogla da primi 5.000 gledalaca, plus dva bazena i još mnogo čega pride.

Na promociji ove zamisli, u prisustvu prvih ljudi Univerzijade, tvorci idejnog projekta upozorili su da je teško održati rentabilnost tolikog sportskog kompleksa, ali se predsednik opštine Srđan Miković nije dao zbuniti: prema njegovom tumačenju, troškove investicije od čitavih 25 miliona podeliće na ravne časti republički i pokrajinski budžet, tako da će Pančevo sportski kompleks dobiti gratis. U toj zabludi izgubljene su dve godine, a od kompleksa, koji je trebalo da bude završen do kraja ove godine, ostalo je potrošenih nekoliko miliona dinara koliko je opština platila za premeravanje i ispitivanje terena.

Potom se pančevačka delegacija vratila iz Slovenije, gde je, kažu, videla mnogo manju halu, koja košta samo dva miliona evra. Kao da ničega nije bilo, izabrana je nova lokacija, kraj pančevačkog buvljaka, i opet je lansirana priča kako će u halu svi drugi uložiti više nego Pančevo.

Danas se zna da će naknadno izabrana i nesuđena hala za Univerzijadu koštati ne dva nego četiri miliona evra (ako i to bude konačna računica), a da za završetak nedostaje čitava tri miliona. I da će, ako sve bude u najboljem redu, biti završena u februaru 2009. Nikola Damnjanović, koji je nedavno preuzeo resor omladine i sporta u Gradskom veću, kaže da je Pančevu za završetak hale iz budžeta Univerzijade nuđeno oko milion evra, ali to nije dovoljno da bi hala bila završena. Sada su sve oči uprte u Pokrajinski fond za kapitalna ulaganja, a otuda stižu –protivrečne informacije.

M. Šašić

[objavljeno: 30/102008]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.