Uništavanje ambrozije u Beogradu

Izvor: B92, 26.Avg.2009, 16:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uništavanje ambrozije u Beogradu

Beograd -- Suzbijanje ambrozije na području Beograda u punom je jeku i sprovodi se na teritoriji gotovo svih opština, a najviše je uništeno na Novom Beogradu.

Nadležni navode da se sledeće nedelje završava čupanje, posle kojeg predstoji košenje ovog korova. U opštini kažu da je ove godine prvi put sprovedena sistematska akcija, za koju je, konkurišući kod Ministarstva za lokalnu samoupravu, opština obezbedila sredstva.

U Ulici Dušana Vukasovića na Bežanijskoj >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kosi letos je vođena velika bitka sa jednim od najinvazivnijih korova čiji je botanički naziv ambrozija artemisifolija. Prepoznaje se po persato deljenim listovima, žutom cvetu koji je krajem avgusta u punom cvatu i po tome što ne trpi konkurenciju.

"Uglavnom gde imate druge biljke, naročito travu, gde je pokrovnost velika, tu nemate ambroziju. Ljudi greše često jer prijavljuju neka mesta koja su zapuštena i obrasla kupinom i travom. Tu uglavnom ima malo ambrozije ili je nema. Najviše ćete je pronaći na zemljištu koje je prošle godine obrađivano, pa je sad zapušteno”, objašnjava poljoprivredna inženjerka za zaštitu bilja Gordana Mihajlović.

Novobeogradska opština na kojoj 30 000 ljudi pati od alergije na polen ambrozije obezbedila je ove godine preko Ministarstva za lokalnu samopuravu pet miliona dinara za njeno tehničko uklanjanje. Čupanje je otpočelo na neizgrađenom prostoru Akva parka, u blokovima i na Bežanijskoj kosi.

"Do sada smo uklonili ambroziju sa nekih 50-60 hektara javne površine i već sledeće nedelje završavamo ovu fazu čupanja i krećemo u košenje kako bi u momentu kada je polen najjačeg intenziteta počeli u septembru po prijavama građana veliko košenje u različitim delovima opštine”, navodi koordinator projekta Igor Pupić.

Osetljive osobe reaguju i na prisustvo 20 polenoviih zrnaca, a u najkritičnijim danima krajem avgusta koncentracija dostiže i 400 zrnaca po kubnom metru vazduha.

Pozivu opštine da na ovaj način pomognu borbu protiv opasnog korova i ostvare dodatni prihod od 200 dinara na sat odazvalo se oko 150 radnika.

Za suzbijanje ambrozije preporučuje se čupanje s korenom i košenje na kraće od pet centrimetara. U opštini podećaju da bi vlasnici trebalo sami da se pobrinu za uklanjanje ambrozije ispred svojih lokala, a građane pozivaju da zapuštene parcele prijave na broj 31 06 872 ili e-mail životna.sredina@novibeograd.rs

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.