Ugrožena i voda za piće

Izvor: Press, 08.Okt.2010, 23:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ugrožena i voda za piće

Sektor za vanredne situacije MUP-a: Spremni smo i za scenario po kojem bi bilo obustavljeno snabdevanje vodom i zabranjeno korišćenje ribe iz Dunava Glavni talas Dunava sa opasnim materijama iz Mađarske stići će u Srbiju u ponedeljak. Nadležne službe nadaju se da će reka dovoljno razrediti otrovni mulj, ali poručuju da su spremni i za najgori scenario, po kojem bi bilo obustavljeno snabdevanje vodom za nekoliko desetina hiljada ljudi i zabranjeno >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << korišćenje ribe iz Dunava. Načelnik Sektora MUP-a za vanredne situacije Predrag Marić kaže za Press da su spremni za tri scenarija zagađenja.
U „igri" tri scenarija
- Može se dogoditi da otrovne materije dođu u količini koja ne stvara nikakve probleme. Druga opcija je da dođu veće količine i tu bismo prvo zabranili upotrebu i prikupljanje ribe. Treća opcija je da će doći zaista velika količina štetnih materija i onda bismo zabranili upotrebu vode iz vodovoda svih gradova koji se snabdevaju iz Dunava - objasnio je Marić.
Prema podacima koje je Press dobio iz Direkcije za vode, vodom iz Dunava snabdeva se 12 gradova u Srbiji. To su: Apatin, Bačka Palanka, Novi Sad, Sremski Karlovci, Pančevo, Beograd - Grocka, Smederevo, Veliko Gradište, Golubac, Donji Milanovac, Negotin i Prahovo. Međutim, načelnik Uprave za upravljanje rizicima Branko Ivanović navodi da su potencijalno ugroženi samo gradovi koji direktno crpe vodu iz Dunava, što „pokriva" oko 50.000 građana.
Oglasio se i predsednik Srbije Boris Tadić, koji je izjavio je da su sve nadležne službe angažovane na praćenju kvaliteta vode Dunava.
- Činimo sve što je u našoj moći da zaštitimo građane, zemlju i prirodni ambijent - naglasio je Tadić.
U međuvremenu, bilans žrtava u Mađarskoj povećao se na šest osoba, pošto je jedna nestala osoba pronađena ispod mulja u selu Devešer. Agencije su juče prenele i slike mrtvih riba koje plutaju Dunavom. Kako je ocenio predstavnik Svetskog fonda za živi svet Gabor Figecki, za oporavak zagađene reke Marcal biće potrebno od pet do osam godina, a za oporavak zemljišta čak 30.
U vodi arsen i živa
Organizacija „Grin pis" iznela je procene da je u vodu iscurilo i 50 tona arsena, 300 tona hroma i pola tone žive! Ovi teški metali obično se talože u koži, jetri, bubrezima i utiču na nervni sistem, a profesor Biološkog fakulteta u Beogradu Aleksandar Ćetković kaže za Press da bi preko zagađene ribe mogli da uđu i u ljudski organizam.
- Mnogi teški metali su kancerogeni, ali je pitanje u kojoj meri će se  zadržati u organizmu i kako će reagovati. Dakle, to ne znači da će onaj ko ih unese obavezno dobiti rak - objasnio je Ćetković.   

Nastavak na Press...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.