Izvor: B92, 12.Jan.2006, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ugrožena deca obolela od dijabetesa

Beograd -- Redakciji B92 javio se veći broj roditelja obolele dece, nezadovoljnih zbog promena koje su ih zatekle početkom nedelje.

Umesto da, kao i obično, u apotekama dobiju pomagala za kontrolu šećera u krvi i davanje insulina, građani koji žive u Beogradu upućeni su na Fond za zdravstveno osiguranje i komisiju, u Nemanjinu 30. Prema rečima roditelja, komisija je, pozivajući se na novi Pravilnik o pomagalima, drastično smanjila pravo na materijal koji su deca dobijala.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Mnogi roditelji su bili zbunjeni kad su od komisije u Fondu za zdravstveno osiguranje saznali da je smanjena količina pomagala koju dobijaju deca dijabetičari. "Po izričitom savetu doktora šećer treba kontrolisati pet puta dnevno, jer dete prima insulin četiri puta dnevno. A komisija smatra da je to dovoljno raditi jednom dnevno. Nisu nam dali trake u količini koja je potrebna već tri puta manje, igle nismo dobili uopšte. Moramo da kupimo sve to i kad se preračunam, moraćemo da izdvajamo 8 do 10 hiljada dinara mesečno", kaže Gorjana Mitrović, majka dečaka od 16 godina, koji boluje od dijabetesa već četiri godine.

Međutim, u republičkom Fondu za zdravstveno osiguranje, direktorka Svetlana Vukajlović kađe da novi Pravilnik o pomagalima, na koji se komisija pozvala, zapravo treba da stupi na snagu tek za osam dana: "Pre svega, bitno je reći da nikome neće biti uskraćena prava, a naročito ne deci. Prava su data onako kako je struka to predložila, odnosno stručnjaci koji se bave dijabetologijom. Ali, ukoliko to nije u saglasnosti sa onim što je u praksi zaista potrebno, mi smo tu da još jednom razmotrimo ove primedbe roditelja, i ukoliko ima potrebe, da to ispravimo postojeću situaciju. Znači, ne bežim od toga da su greške uvek moguće pri primeni novih propisa."

Svi koji imaju pravo na pomagala i potrošni materijal, ranije su dobijali izveštaj od lekara specijaliste, na osnovu koga je lekar opšte prakse pisao recepte i naloge, sa kojima su pacijenti odlazili u apoteke. Međutim, sada apotekari upućuju na komisiju, koja je za sve Beograđane na istoj adresi - u Nemanjinoj 30, što je dovelo do velikih gužvi i redova.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.