Izvor: Blic, 18.Sep.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ubuduće nema tendera za ekskurzije
Đačka putovanja uskoro neće morati da se organizuju u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama jer će ovaj posao u potpunosti nadzirati prosvetni i turistički inspektori. Ostala pravila ostaju ista, a škole čekaju upustva koja treba da stignu iz Ministarstva prosvete.
Prošle školske godine, kada su škole prvi put morale da organizuju javnu nabavku za organizaciju ekskurzije, odmah se videlo da će zbog komplikovane procedure to biti gotovo neizvodljivo. Turističke >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << agencije su često bile nezadovoljne ishodom, ulagane su žalbe, tenderi su po nekoliko puta obarani, a direktori nisu znali šta da rade, pa se svi slažu da su „jedva čekali da ih se reše".
- Tenderi su za nas bili noćna mora. Mi nismo obučeni da ih sprovedemo. Sedeli smo u školi danima i listali ponude... A sa druge strane imali smo posla sa agencijama koje su vešte u svojoj struci. A nema ni osnova da mi za tuđe, odnosno roditeljske pare, raspisujemo tender. Sada čekamo upustva iz Ministarstva prosvete šta ćemo dalje. Čuli smo nezvanično da će izbor agencije izgledati otprilike kao kad grad sprovodi malu javnu nabavku, na koju se javi nekoliko ponuđača - kaže za „Blic" Ljiljana Đokić, direktorka beogradske gimnazije „Sveti Sava", naglašavajući da se sve malverzacije oko izbora turističke agencije, koja će realizovati ekskurziju, mogu izbeći ako u komisijama budu i predstavnici roditelja.
Škole su za objavljivanje javnih nabavki morale da troše mnogo novca, tenderi su, kaže direktorka Đokić, najčešće padali, a i agencije su imale velike troškove za prikupljanje originalnih dokumenata neophodnih za učešće na tenderima. To je opet išlo preko roditeljskih novčanika koji su najčešće morali da plate i ove troškove, a to nije malo ako se zna da za sedmodnevne ekskurzije u inostranstvo srednjoškolci moraju da izdvoje između 300 i 500 evra.
Zbog svega toga Komisija za zaštitu prava ponuđača i Uprava za javne nabavke složile su se da se Zakon o javnim nabavkama ne primenjuje na organizaciju ekskurzija. S tim se prošlog meseca saglasilo se i Ministarstvo finansija, ostaje samo da Ministarstvo prosvete završi novi pravilnik i prosledi ga svim školama u Srbiji.
Do izrade i primene novog pravilnika o planiranju i izvođenju ekskurzija škole će morati da poštuju pravila postojećeg pravilnika. Ministarstvo prosvete je svim školama u Srbiji poslalo dopise da se strpe i da ne organizuju đačka putovanja jer će nova, precizna pravila o đačkim ekskurzijama biti uskoro poznata.
Pravila, koja će važiti i dalje:
- Izleti i ekskurzije mogu maksimalno trajati tri dana, dok stariji učenici srednjih škola mogu u inostranstvo putovati na ekskurzije koje traju do sedam dana.
- Najmanje 70 odsto roditelja iz jednog odeljenja mora da se saglasi sa određenom ponudom.
- Savet roditelja odlučuje i o visinama dnevnica za nastavnike i profesore.
- Svi troškovi moraju da budu strogo propisani, a u toku putovanja je zabranjeno od đaka tražiti bilo kakav dodatni novac za fakultativne izlete.
- Putovanja moraju biti deo preciznog školskog kalendara.
- Sve turističke agencije kojima se povere đaci moraju imati licencu resornog ministarstva.
- Turističke agencije su obavezne da za višednevna putovanja obezbede aranžman na bazi polupansiona i zdravstveni list svakom đaku.
- Autobus koji prevozi đake na đačke izlete ili ekskurzije u zemlji i inostranstvu mora biti tehnički ispitan, ispravan i ne stariji od pet godina.








