Izvor: B92, 06.Dec.2006, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U crkvu kao u muzej

Beograd -- Ministarstvo kulture pridružuje se kritičarima poteza pojedinih crkava SPC, koje naplaćuju ulaz turističkim grupama.

Saborna crkva u Beogradu, manastir Manasija i kompleks na Oplencu, odlučili su da naplaćuju ulaz u verske objekte. Taj potez doživeo je ozbiljne kritike jer se ulazak u verske objekte u većini zemalja ne naplaćuje. Saborna crkva jedna je od najvećih znamenitosti Beograda, kako za poklonike umetnosti, tako i za vernike. Cena pojedinačne ulazice >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za grupnu posetu je jedan evro.

Starešina Saborne crkve, otac Petar Lukić, nije hteo da pred kamerama da izjavu za B92, a u telefonskom razgovoru je potvrdio da se novac koji se naplaćuje turističkim grupama koristi za čišćenje crkve posle poseta.

Sterešina crkve određuje da li će se ulaz u hram naplaćivati. U Ministarstvu kulture smatraju da bi obilazak hramova trebalo da bude besplatan.

Silvana Hadži-Đokić, iz Ministarstva kulture, kaže da su ktitori hramova i manastira te hramove poklanjali svom narodu. "Nisu ih smatrali za svoje vlasništvo i svoje privatne kapele, niti im je palo na pamet da naplaćuju ulaz", kaže ona.

U Ministarstvu objašnjavaju da crkva nije muzej i da, ako u hramu hoće da zarade, posetiocima treba da naplaćuje suvenire, sveće i crkvene publikacije.

Miodrag Popović, iz Turističke organizacije Srbije, smatra da nije uputno naplaćivati ulaz u crkvu. "Kako da odvojim one koji su možda došli da vide neku relikviju, da se dive umetničkom aspektu bogomolje, od onih koji su došli da hram posmatraju na neki drugi način, kao mesto zajedničke molitve", pita on.

I građani su uglavnom protiv te ideje:

"Ne bi trebalo naplaćivati. To se naplaćuje? Nemoj mi reći, da sam umrla ne bih znala.".

"Nije mi logično. Ne znam. Zašto bi se naplaćivao ulazak u crkvu? Nisam nigde platio."

"Ne bi trebalo."

"Crkva treba da bude otvorena za sve."

Zbog takve politike nekih hramova SPC, većina agencija je odlučila da iz ponude isključi posetu toj turističkoj atrakciji, a smatraju da je naplaćivanje ulaznica vid diskriminacije posetilaca.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.