Izvor: B92, 29.Sep.2009, 19:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Srbiji sedam odsto dece ima astmu

Beograd -- U Srbiji sedam odsto dece, ali i svaki dvadeseti odrastao stanovnik ima astmu, ipak ova statistika nas, u odnosu na ostale zemlje, stavlja u dno lestvice.

Lekari ističu da je astma i dalje tabu tema u Srbiji i da bi trebalo više raditi na edukaciji roditelja posebno u septembru i oktobru, jer se u ovim mesecima najčešće pogorša stanje deteta kod kog je dijagnostikovana astma.

Sedmogodišnjem Davidu Vukajloviću sa samo godinu dana dijagnostikovana je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << astma. On redovno sa roditeljima dolazi na kontrole. Ove godine zbog toga što je krenuo u školu lekari su im savetovali da na kontrolu dođu u septembru ili oktobru, jer se tada napadi astme kod dece školskog uzrasta češće javljaju.

U toku letnjih meseci terapija se zbog smanjenja tegoba često ukida, pa kada đaci nepripremljeni ponovo dođu u kontakt sa virusima i prašinom dolazi do pogoršanja.

"Pa znate kako, teško je, ali sam se vremenom navikla. Sada prihvatam to kao nešto normalno, on uzima svoju terapiju i dolazimo jednom mesečno ovde na kontrolu”, kaže Danijela Vukajlović.

Astma je hronična bolest disajnih puteva, čiji su simptomi zviždanje u grudima, otežano disanje, stezanja u grudnom košu i kašalj.

Na razvoj ove bolesti utiče i sredina u kojoj dete odrasta, ali veliku ulogu ima i nasledni faktor, ističu lekari u Dečjoj bolnici za plućne bolesti i tuberkulozu.

"Pre svega, deca kod koje je alergijska komponenta prisutna još u prvim mesecima rođenja. Na primer ekcem, ospe. To dete će i kasnije imati alergijske probleme. Pored toga ako je neko od roditelja sklon alergijama, već moramo da vodimo više računa o tom detetu”, kaže dr Zorica Živković, načelnica odeljanja dečje pulmologije.

U Srbiji čak sedam odsto dece, kao i svaki dvadeseti odrastao stanovnik pati od ove hronične bolesti. Niš ima najviše obolelih, Beograd je u sredini liste sa oko dvadeset osam hiljada dece koja imaju astmu, dok je najmanji broj osoba sa ovim simptomima u Vojvodini.

"Najčešće se uspostavlja dijagnoza negde između pete i sedme godine. Tada najčešće dajemo pozitivnu dijagnozu, jer simptomi nisu bili prepoznati, ili tako dramatični. Što se mlađih pacijenata tiče, kod njih testovi mogu biti skroz negativni, ali o njima ipak treba voditi računa”, kaže dr Zorica Živković, načelnica odeljanja dečje pulmologije.

U odnosu na svetsku statistiku, prema broju obolelih Srbija se nalazi u dnu lestvice, dok sa oko 30 odsto obolelih prednječe Velika Britanija, Novi Zeland i Australija.

Ipak lekari upozoravaju da je astma u Srbiji još uvek tabu tema i da roditelji često ne žele da priznaju da njihovo dete ima ovu bolest.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.