Trpaju novac u džepove, briga  ih za bolnicu i pacijente

Izvor: Blic, 08.Nov.2009, 01:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Trpaju novac u džepove, briga ih za bolnicu i pacijente

Zoran Ivanković, nedavno uhapšeni direktor KBC „Zvezdara" u Beogradu, na čelu je Upravnog odbora KBC „Priština" u Gračanici, što je direktan sukob interesa. Istovremeno Slaviša Kostić, takođe član UO, već tri godine živi i radi u Južnoj Africi.

To su samo neke anomalije na koje su u pismu ministru zdravlja Tomici Milosavljeviću, a ranije i predsedniku Borisu Tadiću, upozorili zaposleni u KBC „Priština". Reč je praktično o tome da su svi članovi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << UO u sukobu interesa, da u tome imaju podršku direktora KBC Stojana Sekulića, a da za takav rad dobijaju nadoknadu od 30 do 100 hiljada dinara.

Prema rečima Milana Lekića, zamenika direktora, poverenje odanih članova UO plaća se iz Fonda zdravstva, ali ne direktno već na ime navodnih materijalnih troškova KBC.

„Zarad sopstvenog bogaćenja i bogaćenja generalnog direktora KBC Stojana Sekulića, članovi UO pustoše državni budžet i KBC Priština pretvaraju u drugorazrednu ustanovu, čime neposredno doprinose gašenju srpskih institucija", upozoravaju u pismu ministru lekari KBC.

A u prethodno upućenom pismu predsedniku Srbije, isti autori skreću pažnju da su njihove ranije brojne primedbe i peticije upućene Milosavljeviću i Goranu Bogdanoviću završavale u kantama upravo zbog prvog čoveka UO KBC Zorana Ivankovića.

U odvojenim pismima ministrima Milosavljeviću i Bogdanoviću, Lekić i grupa od 22 lekara navodi da je članovima UO i direktoru KBC mandat istekao 15. jula prošle godine. Tokom četvorogodišnjeg „rasipništva" oni su aminovali direktoru „progon stručnjaka iz KBC, zapošljavanje po rodbinskoj i partijskoj liniji, nekontrolisano trošenje sredstava namenjenih kadrovskom i materijalnom jačanju KBC-a".

– Upravni odbor KBC je samo usvojio finansijski izveštaj za 2008. godinu na nazovisednici održanoj po isteku zakonskog roka tek 4. marta ove godine i bez upuštanja u prihode i rashode – kaže Lekić, uz konstataciju da je na delu kriminal kojim bi se morali pozabaviti i MUP Srbije i policija Euleksa.

Da nešto debelo nije u redu sa finansijama KBC Prištine, potvrđuje i odluka direktor Fonda zdravstva u Gračanici Slobodana Denića, koji kaže da je ove godine odbio da se povinuje zahtevu direktora Sekulića da se finansiraju troškovi rada članova UO KBC.

– Ta stavka je skinuta za ovu godinu, ali sam se našao pod pritiscima – kaže on, dodajući da lično zna da se iz nekih drugih izvora plaća ćutanje članova UO KBC i da ne čudi što je situacija u KBC Prištini alarmantna jer su članovi UO KBC u sukobu interesa.

Zabranjena isplata

Naknadnom proverom platnih kartica KBC koje se vode u Fondu, utvrđeno je da su članovi UO u 2008. godini koštali državni budžet 3,79 miliona dinara. U prvih devet meseci ove godine sa računa KBC na račune članova UO uplaćeno je 1,75 miliona dinara. Izvor "Blica” tvrdi stavljajući na uvid dokumentaciju da su sredstva vođena kao "ostali troškovi” i da je u pitanju zloupotreba jer je direktorka Fonda zdravstva Srbije zabranila isplatu naknade za rad članovima UO KBC Prištine izuzev u iznosu koji je srazmeran vremenu provedenom na zasedanju.

U skladu s uputstvom direktorke Fonda iznos naknade ne sme preći 12.000 dinara po jednoj sednici, ali je očigledno da je knjiženje enormnih naknada obavljano na posebnom kontu.

Odšteta blokira zdravstvo

Na adresu direktora KBC iz Opštinskog Suda Prištine sa sedištem u Nišu stigle su presude za isplatu 5.050 000 dinara radnicima koji su u proteklih deset godina imali status neraspoređenih radnika . „Oni su bili upućeni na minimalac dok su na njihova radna mesta primana lica po partijskoj ili rođačkoj liniji", kaže advokat oštećenih radnika Dragan Veljković.

Priča za sebe je situacija u Domu zdravlja u Gračanici jer je nešto više od 120 radnika takođe preko suda zatražilo zaštitu prava. S računa ove ustanove biće skinuto blizu 20 miliona dinara. Dom zdravlja Lipljan sa sedištem u Gušterici, takođe po presudama, radnicima duguje nešto manje od deset miliona dinara.

– Pokušavamo da nađemo rešenje – kaže Slobodan Denić ne odbacujući odgovornost direktora jer su, kako navodi, mimo znanja Fonda zapošljavali nove radnike dok su one u stalnom radnom odnosu slali na minimalac ili na "rotaciju” mesec na poslu mesec na minimalac.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.