Trivan: Ministarstvo prirpema konkretne akcije

Izvor: Blic, 24.Nov.2017, 20:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Trivan: Ministarstvo prirpema konkretne akcije

Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan izjavio je danas da bi stanje životne sredine u Srbiji moralo da bude bolje i ukazao na neke od aspekata na kojima je Ministarstvo angažovano kako bi, posle niza godina, učinilo pomak na ovom polju i Srbija uhvatila korak sa svetom.

Pored organizacije mnogo je urađeno i na polju zakonodavstva, ali će Ministarstvo zauzeti praktični kurs i preduzimati konkretne inicijative i akcije, kao što je pošumljavanje, najavio je ministar >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << na konferenciji „Uticaj životne sredine na zdravlje ljudi", koju je sa resornim ministarstvom organizovao Pravni fakultet Univerziteta Union.

„Imamo inicijative škola, udruženja građana, pojedinaca, da se uključe u akcije pošumljavanja i od nas u tome traže podršku i pomoć. Spremni smo da se odazovemo njihovom pozivu, da pokrenemo takve akcije, ali nam zato nedostaje podrška i novac", rekao je Trivan.

On je ponovio da Srbija u zaštitu životne sredine mora da uloži 15 milijardi evra, od čega pet milijardi evra samo u otpadne vode, a ostalo u remedijaciju zemljišta, rešavanje pitanja komunalnog otpada, pošumljavanje, zaštitu biodiverziteta...

"Kroz zelene takse i naknade u budžet se slije 10 milijardi dinara, a budžet našeg ministarstva je pet milijardi dinara“, rekao je ministar i ocenio da je to nedopustivo malo.

Izražavajući zadovoljstvo zbog angažovanja Pravnog fakulteta Univerziteta Union da pokrene raspravu o ovoj temi, ministar je ukazao da su u zaštiti životne sredine potrebni pravnici, jer je pravni aspekt nezaobilazan kada je reč o unapređenju stanja životne sredine i najavio da će Ministarstvo putem konkursa angažovati pravnike - pripravnike, koji će raditi u legislativi.

„Međutim, nije naš zadatak samo da uređujemo propise, nego i da životnu sredinu dovodimo u red. Upozoravaju podaci koji broj bolesnih i umrlih dovode u vezu sa kvalitetom vazduha. Tu svako mora dati svoj doprinos, moramo promeniti način razmišljanja. Na primer, veliki je broj javnih ustanova koje se greju na mazut, a mogle bi da se priključe na daljinsko grejanje, i tako doprinesu boljem kvalitetu vazduha“, istakao je Trivan.

Dekan Pravnog fakulteta Univerziteta Union Nebojša Šarkić otvorio je rad konferencije, a u raspravi u kojoj je ukazano na značaj zaštite životne sredine po zdravlje ljudi sa više različitih aspekata, učestvovali su profesori i stručnjaci iz ove oblasti prof. dr Ivica Radović, dr Elizabet Paunović, prof. dr Radmilo Pešić i drugi.

U izlaganjima na Konferenciji izneti su brojni argumenti da se više ulaže i radi na zaštiti životne sredine, koja neposredno utiče na zdravlje i kvalitet života građana, navodi se u saopštenju.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.