Izvor: B92, 28.Dec.2004, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tri srpska sela dobila struju

Laplje Selo -- Oko četiri hiljade žitelja Čaglavice, Lapljeg sela i Preoca kod Prištine, nešto posle 14 časova dobili struju.

U Kosovskoj elektroenergetskoj korporaciji su naveli da su domaćinstva u tri pomenuta sela bez struje ostala zbog kvara na sistemu za prenos struje, koje radnici KEK-a nisu nameravali da otklone dok potrošači ne izmire obaveze iz prethodnih pet godina.

Narodna kancelarija predsednika Srbije je u ponedeljak uplatila na račun KEK-a 16 >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << hiljada evra, radi namirivanja duga. Dug kosovskih Srba za neplaćenu struju od 1999. godine, kada je UNMIK preuzeo vlast, je 35 miliona evra, dok je ukupan dug svih potrošača na Kosovu 200 miliona, saopštili su u KEK-u.

Reagujući na proteste kosovskih Srba u sredinama bez struje, zvaničnici KEK-a su naveli da isključenja električne energije Čaglavici, Lapljem Selu i Preocu nisu izvršena na osnovu etničke pripadnosti, jer u tim selima žive i Albanci. KEK saopštava da tehnički problemi postoje ne samo u selima nastanjenim Srbima, već i drugim selima u kojima žive Albanci. Kako se navodi, električnu energiju trenutno nemaju 22 kosovska sela.

Isključenja struje selima, nastanjenim Srbima, u centralnom Kosovu počela su početkom decembra, a bez struje su bili žitelji Prilužja, Dobrotina, Gušterice i Livađa. Kada im je, na intervenciju kosovskog ombudsmana Mareka Novickog, uključena struja, bez nje su istog trenutka ostali Srbi u susednoj Čaglavici, Lapljem Selu i Preocu.

Čović sa predstavnicima KEK-a o struji

Predsednik Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Nebojša Čović izjavio je da je problem tri sela na Kosovu koja 18 dana nisu imala struju razrešen na sastanku koji je imao sa predstavnicima Kosovske energetske korporacije. Kako je preneo Čović, bilo je reči i o normalizaciji snabdevanja električnom energijom u drugim sredinama na Kosovu.

Takodje se, kako je Čović rekao u pauzi sastanka, razgovaralo i o 7.000 Srba koji su 1999. bili primorani da napuste radna mesta u kosovskoj elektroprivredi. Iz te grupe radnika, 3.000 je ostalo na Kosovu, a 4.000 je izbeglo u centralnu Srbiju.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.