Tri rakete za hiljade hektara

Izvor: Politika, 22.Apr.2014, 22:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tri rakete za hiljade hektara

Sektor za vanredne situacije nema para a lokalne samouprave trošak za rakete u budžetu nisu predvidele, pa će ove godine kao nikad ranije odbrana od grada biti slabašna

Kraljevo – Sa najviše pet raketa braniće se zasadi u voćarskom kraju kod Kraljeva, u ataru sela Roćevića, Vrdila, Dedevaca, gde voćnjaci vrede pedesetak miliona evra. Kako kaže Mirko Vuković, iz Vrdila, ako država nema pare to treba da se kaže pa bi voćari finansirali nabavku te municije. >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Bolje to nego strepnja i nagađanje šta će ovog leta padati s neba.

Prema nekim podacima, ovo područje spada u najgradonosnije u Evropi. Primera radi, 28 protivgradnih stanica pokriva na hiljade hektara. U narednih šest meseci za njih 26 obezbeđeni su strelci dok se za još dve traže. Ali, veća je nevolja blagovremeno nabaviti rakete i obezbediti naknade strelcima.

Tokom protekle tri sezone bilo je problema, jer je Zakonom o vanrednim situacijama od 2011. godine protivgradna zaštita u nadležnosti Republičkog sektora za vanredne situacije, koji pripada MUP-u Srbije. A, za nabavku „municije” to ministarstvo nema dovoljno para pa će, recimo, svaka stanica na području grada Kraljeva dobiti tri do pet raketa.

– Svaka stanica u proleće mora dobiti po najmanje deset raketa. Za naknadu tog manjka nedavno je iz Sektora za vanredne situacije stigao predlog da nedostajuće rakete nabave lokalne samouprave pa da ih onda doniraju MUP-u. No, većina opština i gradova taj trošak nije predvidela u budžetu, što znači da ne može biti raspisan ni oglas za javnu nabavku, a osim toga nemamo ni stručnjake za nabavku i transport eksplozivnih sredstava. Takođe, propisi ne dozvoljavaju donacije od jednog državnog organa drugom – ističe Zdravko Maksimović, načelnik gradskog odeljenja za vanredne situacije.

Naš sagovornik posebno naglašava da je nedopustiva decentralizacija protivgradnog sistema, tj. prepuštanje lokalnim samoupravama da se samostalno organizuju.

– Kraljevo se od grada ne brani iz Kraljeva, već sa drugih područja. Ako tamošnja lokalna samouprava ne obezbedi rakete, znači da mi branimo druge a nas niko. Stoga je osim centralizovanog upravljanja potrebno i povezivanje sa međunarodnim sistemima zaštite od grada – dodaje Maksimović.

Kako kažu strelci Stanoje i Borka Dugalić, u protivgradnoj stanici u selu Bresniku, obećali su im samo dve nove rakete, a ranijih godina u gradonosne oblake ispaljivali su i više od devedeset. Napomenuli su nam i da ugovore o njihovom angažovanju za ovu godinu nisu potpisali, a da nema ništa od obećanog povećanja naknade.

– Ugovori sa Sektorom za vanredne situacije uskoro će biti potpisani, a brigu o stanicama i naknadi preuzeće grad Kraljevo. Pod oznakom „pomoć strelcima”, iz budžeta će biti izdvojeno oko dva miliona dinara, pa će svaki strelac tokom šest meseci dobiti po dve i po hiljade dinara – objašnjava Maksimović.

M. Dugalić

---------------------------------------

Obez­be­đe­na tek tre­ći­na po­treb­nog bro­ja pro­tiv­grad­nih ra­ke­ta

Pro­tiv­grad­na za­šti­ta će ove go­di­ne pro­ble­ma­tič­ni­ja ne­go pret­hod­ne. Đor­đe Kar­dum, po­moć­nik na­čel­ni­ka u Upra­vi za upra­vlja­nje ri­zi­ci­ma Sek­to­ra za van­red­ne si­tu­a­ci­je MUP-a Sr­bi­je, ka­že za „Po­li­ti­ku” da je za ovu go­di­nu obez­be­đe­na tek tre­ći­na pro­tiv­grad­nih ra­ke­ta, a pro­šle go­di­ne po­lo­vi­na. Osim to­ga, pro­tiv­grad­na se­zo­na ka­sni. To zna­či da je još 15. apri­la sve tre­ba­lo da bu­de sprem­no za od­bra­nu od gra­da, ali će strel­ci i ra­ke­te na svo­jim po­zi­ci­ja­ma bi­ti tek po­čet­kom ma­ja.

Se­zo­na pro­tiv­grad­ne od­bra­ne ka­sni zbog pro­ce­du­ral­nih raz­lo­ga. 

– Još ni­je do­sta­vlje­na ni­jed­na ra­ke­ta, jer se če­ka an­ga­žo­va­nje stre­la­ca, ko­ji su da­lje u nad­le­žno­sti Hi­dro­me­te­o­ro­lo­škog za­vo­da Sr­bi­je. Za nji­ho­vo an­ga­žo­va­nje po­treb­na je sa­gla­snost vla­di­ne ko­mi­si­je, u skla­du sa do­ne­tom Ured­bom o pri­ba­vlja­nju sa­gla­sno­sti za do­dat­na za­po­šlja­va­nja i an­ga­žo­va­nja u jav­nom sek­to­ru. Tek 15. apri­la je do­bi­je­na sa­gla­snost za nji­ho­vo an­ga­žo­va­nje. Do ta­da ni­je po­sto­jao prav­ni osnov oba­vlja­nje le­kar­skih pre­gle­da i po­ha­đa­nje se­mi­na­ra, ko­je mo­ra­ju da pro­đu ka­ko bi pot­pi­sa­li ugo­vor o an­ga­žo­va­nju – ob­ja­šnja­va Kar­dum.

Plan je, ka­že, da do 1. ma­ja ove go­di­ne bu­du za­vr­še­ni le­kar­ski pre­gle­di i se­mi­na­ri za strel­ce, ko­ji će po­kri­ti 10 ra­dar­skih cen­ta­ra, što je oko 1.300 pro­tiv­grad­nih sta­ni­ca. Osta­la su još tri ra­dar­ska cen­tra u is­toč­noj Sr­bi­ji, ko­ji će bi­ti po­kri­ve­ni strel­ci­ma u pr­vim da­ni­ma ma­ja. 

– Već smo po­če­li da raz­vo­zi­mo pro­tiv­grad­ne ra­ke­te, a obez­be­đe­no je oko 8.300. U za­li­ha­ma od pro­šle go­di­ne bi­lo ih je oko 4.400, a ove go­di­ne je na­ba­vlje­no oko 3.000. Na­bav­ka je u to­ku u dva­de­se­tak je­di­ni­ca lo­kal­ne sa­mo­u­pra­ve, ta­ko da ra­ču­na­mo da će ukup­no bi­ti oko 8.500 ra­ke­ta do ma­ja. To zna­či da će pro­tiv­grad­ne sta­ni­ce ima­ti če­ti­ri ra­ke­te ko­je će obez­be­di­ti dr­ža­va, a ne­ke op­šti­ne pot­po­mog­nu­te sred­stvi­ma lo­kal­ne sa­mo­u­pra­ve ima­će i do osam ra­ke­ta – tvr­di Kar­dum.

Oko 25.000 ra­ke­ta na 1.600 pro­tiv­grad­nih sta­ni­ca se sma­tra do­volj­nom ko­li­či­nom. Kar­dum ka­že da je po­moć lo­kal­nih sa­mo­u­pra­va do­bro­do­šla, ali da je to sa­mo ubla­ža­va­nje pro­ble­ma, a da bi du­go­roč­no i si­stem­sko re­še­nje bi­lo usva­ja­nje za­ko­na o od­bra­ni od gra­da. Na­crt ovog za­ko­na po­sto­ji, pro­šao je jav­nu ras­pra­vu i če­ka no­vu vla­du.

D. Vu­ko­sa­vlje­vić

objavljeno: 23.04.2014

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.